Autonovinky

Ford opisuje od Volkswagenu. Z nového Tournea je všestranné auto pro rodinu

Prostorný a všestranný víceúčelový vůz pro pracovní povinnosti i rodinnou zábavu. Tak automobilka Ford představuje novou generaci modelu Tourneo Connect. Připadá vám tohle auto povědomé? Jde o výsledek spolupráce Fordu s Volkswagenem, a tak Tourneo hodně připomíná úspěšný model Caddy od VW.

Místo až pro sedm cestujících, variabilní uspořádání interiéru, dvě délky karoserie, pohon všech kol, několik výbavových linií, digitální kokpit a soubor 19 asistenčních funkcí. To je hlavní soupis vlastností, se kterými se představuje nová generace víceúčelového Fordu Tourneo Connect. Na evropské trhy dorazí na jaře, objednávky bude automobilka přijímat už začátkem roku 2022.

Nové Tourneo má zvládat široké rozpětí rolí od přepravy volnočasového vybavení až po pracovní využití v menší firmě. K novým funkcím patří asistované řízení nebo asistent couvání s přívěsem, který značně usnadní manévrování s přípojným vozidlem.

"Vzali jsme vlastnosti, jichž si zákazníci cení, a pozvedli je na vyšší úroveň. Vzniklo tak Tourneo Connect připravené čelit jakékoliv výzvě – ať už pracovní, nebo volnočasové," říká řředitel Fordu pro Evropu Hans Schep.

Ty vlastnosti z velké části vzešly ze spolupráce Fordu z Volkswagenem. Podobnost s pátou generací VW Caddy není náhodná. Automobilky spolupracují na vývoji už dva roky a brzy mají ukázat i nové verze podobně příbuzných pickupů Ranger a Amarok. ford se chystá postavit svoje auto i na platformě MEB, kterou ve VW postavili pro elektromobily.

Související obsah

​Hlavní výhodou Tourneo Connect je (stejně jako u VW Caddy) praktický a prostorný interiér jak v provedení s krátkým rozvorem, tak v prodloužené variantě. Do obou se vejde až sedm sedadel, ta ve druhé a třetí řadě lze sklopit, překlopit celá dopředu nebo zcela vyjmout. Díky sklopnému přednímu sedadlu spolujezdce se dají v autě převážet předměty o délce až tři metry, ať už se jedná o naplocho balený nábytek, řezivo či třeba o kajak.

Do vozů lze objednat ergonomická sedadla s nastavitelnou délkou sedáku a ve čtyřech směrech elektricky seřiditelnou bederní opěrkou, nechybí dostatek držáků nápojů, odkládacích přihrádek a nabíjecích konektorů. Za příplatek je možné objednat panoramatickou prosklenou střechu.

Na palubní desce má auto velkou dotykovou obrazovku, která může být až desetipalcová. Dostupný je pro některé verze i digitální přístrojový štít.

Související obsah

​Různé výbavové varianty jsou pak zvenku i zevnitř doplněny o detaily, jako jsou prahové lišty s metalickým efektem, dodatečné ochranné prvky na náraznících, prazích a podbězích nebo tónovaná boční okna.

Vedle pokročilých asistenčních technologií může být Tourneo Connect vybaveno mnoha komfortními funkcemi typu vyhřívaného čelního okna, stěračů s dešťovým senzorem či vyhřívaných zpětných zrcátek.

Na výběr bude paleta zážehových i vznětových motorů a Ford tvrdí, že hodnoty spotřeby paliva budou nejlepší v dané třídě. Předběžné údaje začínají na 4,9 l/100 km, což odpovídá emisím CO2 od 127 g/km. Poprvé se nabídka rozrůstá o pohon všech kol a také o kombinaci zážehové jednotky se samočinnou převodovkou.

Související obsah

​Všechny motory jsou přeplňované čtyřválce. Zážehový 1.5 EcoBoost dosahuje výkonu 84 kW/114 k a točivého momentu 220 Nm 1, vznětový 2.0 EcoBlue je pak k mání ve dvou provedeních: 90 kW/122 k, 320 Nm a 75 kW/102 k, 280 Nm.

Standardně jsou všechny jednotky spřaženy se šestistupňovou převodovkou. Na přání lze objednat sedmistupňovou samočinnou skříň PowerShift s dvouspojkovou konstrukcí. Dynamicky založení řidiči mohou přizpůsobit chování převodovky volbou jízdního režimu Sport, popřípadě využít pádla pod volantem pro ruční řazení.

Pohon všech kol lze kombinovat s motorizací 2.0 EcoBlue 90 kW a šestistupňovou manuální převodovkou.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události