BMW

Ojeté BMW M3 je zaručená investice

Ojeté BMW M3 je zaručená investice

BMW M3 a M4 jsou v hledáčku všech co hledají rychlost, kultivovanost a slavné jméno. My se ale budeme soustředit na předchozí modely, o kterých znalci tvrdí, že ani na jednom z nich nemůžete prodělat.

M3 E30
Nejúspěšnější závodní auto všech dob


První funkční motor pro novou M3 byl hotový během dvou týdnu. Čtyřválec 2,3 litru snesl až deset tisíc otáček, ale v sériové podobě měl 195 koní v 6750 ot./min. Původní BMW M3 bylo navrženo jako homologační automobil pro závody, a tak museli vyrobit pět tisíc exemplářů za pouhý rok. BMW se do M3 pustilo z gruntu, a přepracovali důkladně podvozek i aerodynamiku. Proto má velká závodní kola, velké křídlo, jiné nárazníky a všimněte si i širšího C sloupku a více skloněného zadního okna.
Kromě toho že diktovala na okreskách a okamžitě se stala řidičskou modlou, tak fungovala i na okruzích a rychlostních zkouškách rallye. A jen tak mimochodem, je to jedinné auto, které čtyřikrát za sebou vyhrálo čtyřiadvacetihodinovku na Nürburgringu.
Každá M3 E30 v originálním a zachovalém stavu je ceněným kouskem, jejich ceny jen rostou. Nejvzácnější je Sport Evolution 2,5litrovým motorem s výkonem 238 koní, kterých se vyrobilo pouhých 600 kusů


M3 E36
Nebyla špatná, ale zůstala na půli cesty


Zasvěcenými hodnocená jako nejméně povedená M3, ale BMW ji prostě postavilo jinak. A aktuální přiznivá cena z ní dělá lákavou nabídku pro všechny co chtějí zábavnou zadokolku. BMW totiž postavilo sportovní auto co se dá používat každý den a toho komfortu tam bylo snad až příliš. Měla už šestiválec, 286 koní a hlavně proměnlivé časování ventilů. V polovině roku 1995 BMW pak přišlo BMW s důkladným faceliftem, který fandové víc než uvítali. Zvenku jen detaily, pod kapotou revoluce. Výrazně propracovanější motor s objemem zvětšeným na 3,2 litru znamenal nárůst výkonu na 321 koní v 7400 ot./min., novinkou byla i šestistupňová manuální převodovka. V roce 1997 se objevila i sekvenční převodovka SMG, která ale nebyla úplně stoprocentní.
M3 E36 už můžete mít i jako kabriolet a sedan. Nejvíce ceněné jsou však M3 GT z 350 kusové série co se objevila na jaře 1995. Vyrobili je jako jako homologační série pro americkou závodní sérii IMSA GT. Jsou tmavě zelené, mají 295 koní a zajímavostí bylo nové aerodynamické řešení - řidič třeba mohl měnit úhel předního spoileru za jízdy.


M3 E46
Nejkrásnější emtrojka a jedno z nejhezčích aut vůbec.


Svaly, elegance, nové barvy a nádherná kola. A taky charismatický šestiválec 3,2 l, který se stal na dlouhou dobu nejlepším atmosférickým šestiválcem na světě a hádám, že nikdy nepřestane bavit. Ten motor má 353 koní a je krásně progresivní, s perfektní výkonovou křivkou a zvonivým zvukem.
Ale M3 E46 nevynikala jen svým šestiválcem. Mezi zadními koly byl nový M diferenciál, který umí měnit svornost od nuly do sta procent podle aktuálních podmínek a propůjčuje tak emtrojce podmanivé jízdní vlastnosti. A o tom, že brilantní byl i celý podvozek se asi ani nemusíme bavit, ne?
V roce 2001 BMW postavilo několik speciálních závodních vozů BMW M3 GTR s 450koňovým osmiválcem pro americkou závodní sérii ALMS. Vyhráli jí a BMW s radostí pustilo do světa i sériovou verzi V8 s výkonem sníženým na 350 koní, která stalo pakatel - 250 000 eur.
Ještě zajímavější je však provedení CSL. Coupé, Sport, Leichtbau. Byla lehčí o 110 kg a měla 360 koní. Specialitou pak byl speciální režim M Track Mode stabilizačního systému.


M3 E92
Pokuď měla být M3 silnější a rychlejši, pak bylo jasné, že to nepůjde jinak než s osmiválcem.

V Ženevě 2007 byl vystaven koncept, o pár měsíců později se nová M3 začala prodávat. Mnohými je zatracována pro příliš vysokou hmotnost, ale dynamika jí nechybí... Stovka za 4,8 s je skoro stejně výmluvná jako 420 koní a 400 Nm. A pozor, celohliníkový motor je dokonce lehčí než šestiválec z předchozí generace!
M3 má zasadně přepracovaný podvozek. Je nejen pevnější, ale i lehčí, skoro všechny komponenty jsou vykované z hliníku. Odlehčení se dočkala i brzdová soustava s kombinovanými brzdovými kotouči. Ve výbavě samozřejmě nechybí ani elektronicky řízený samosvorný M diferenciál, který spolupracuje se stabilizačním systémem.
Elektroniky je tady vůbec hromada... Podvozek s aktivními tlumiči, stejně tak jako řízení různých systémů vozu M Drive, se dá indiviuálně nastavovat a můžete si tak auto ladit podle svých aktuálních potřeb. Jen řídící jednotka motoru umí pracovat hned ve třech režimech... 
A ta váha? 1580 kg není zrovna málo, ale 420 koní je dost na to abyste se bavili. A budete se bavit skvěle, tahle M3 je jedno z nejlepších aut na driftování co si můžete pořídit.
No ale jestli chcete něco opravdu speciálního, pak je tady GTS!
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu BMW

Důležité Události