Za volantem

Auto bez řidiče? Volvo rozpoutá revoluci již za pět let!

Auto bez řidiče? Volvo rozpoutá revoluci již za pět let!

Vývoj sofistikovaných systémů autonomního řízení, které se obejdou plně bez asistence řidiče, naráží na řadu překážek, včetně legislativních. Volvo si přesto trouflo vyřknout konkrétní termín, odkdy nabídne tuto funkci jako prémiovou příplatkovou výbavu.

Švédská automobilka Volvo, prožívající aktuálně bouřlivý rozvoj v rukou čínské skupiny Geely, usilovně vyvíjí a testuje systém Drive Me, který s pomocí soustavy kamer a radaru autu umožňuje pohybovat se v provozu bez jakýchkoli zásahů řidiče.

Šéf Volva Hakan Samuelsson prozradil, že automobilka chápe technologii plně autonomního řízení jako prostředek k tomu, aby své prémiové modely posunula v konkurenčním prostředí ještě o stupínek výš. Samuelsson je dokonce natolik konkrétní, že hovoří o roce 2021, kdy se autonomní řízení objeví v nabídce příplatkové výbavy s cenou okolo 10 tisíc dolarů, což je v přepočtu 242 tisíc korun.

Takové auto bude mít nadále volant a pedály, takže ho bude možné kdykoli řídit, ale v autonomním režimu bude skutečně plně automatické. Nebude tedy vyžadovat žádný dohled řidiče pro případ nenadálých situací, takže si řidič může v klidu číst noviny nebo pracovat s tabletem, aniž by se vystavoval riziku postihu. Intenzivní testy systému Drive Me probíhají nejprve na švédské půdě, odkud se příští rok přesunou do Londýna a některých čínských měst.

Kromě toho Volvo uzavřelo mnohamiliardový kontrakt s přepravní firmou Uber na vývoj a výrobu autonomních vozidel
, postavených na supermoderní platformě SPA. Volvo má zjevně dobře našlápnuto a jestli svůj slib splní, automobilovou branži čeká skutečná revoluce.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Za volantem

Důležité Události