Aukce

Aukce automobilů britské aristokracie nabízí opravdové unikáty

Aukce automobilů britské aristokracie nabízí opravdové unikáty

Chcete koupit ojetinu po princezně Dianě, královně Alžbětě nebo Eltonu Johnovi? Máte jedinečnou šanci!

Vyhlášená aukční síň Silverstone Auctions si na termín 12. až 13. listopadu připravila skutečnou lahůdku. Solventní zájemci se totiž utkají o tucet exkluzivních aut, povětšinou britských luxusních značek. Nejde přitom jen o to, že všechna auta jsou v perfektně zachovalém stavu a sama o sobě rozbuší srdce nadšených sběratelů. Napětí při aukci i potenciál pro nárůst tržní ceny v budoucnu totiž ještě umocní fakt, že předchozími majiteli většiny nabízených aut byli příslušníci britské aristokracie nebo slavné celebrity. V aukci tak najdeme auta, kterými jezdila například princezna Diana, britská královna Alžběta II., královnina sestra, Elton John, bývalý premiér James Cameron nebo třeba jordánský král Husajn. Přibližme si dvanáctku nabízených aut podrobněji...

Rolls-Royce Phantom (2005)
Tuto superluxusní limuzínu si 29. dubna 2005 převzal Sir Elton John a Phantom pak spoustu let používal v soukromí. A hádejte dvakrát, které auto vezlo v roce 2014 Eltona Johna na svatbu s Davidem Furnishem. V roce 2014 Phantom změnil majitele s necelými 11 tisíci kilometry na tachometru. Nyní aukční síň odhaduje jeho hodnotu na 4 až 4,7 milionu korun. A to na auto s takovouto historií není špatná nabídka, co říkáte?


Bentley Mulsanne (2012)
Bentley jako jedna z pouhých čtyř značek, oprávněných dodávat auta britské královské rodině (těmi zbývajícími jsou Jaguar, Volkswagen a Vauxhall), vyrobila tento Mulsanne v nezvyklé zelené barvě Barnato Green speciálně pro potřeby Její Výsosti, královny Alžběty II. Mulsanne má nyní najeto jen 9700 kilometrů a odhadovaná cena činí 6,5 až 8,7 milionu korun.


Rolls-Royce Silver Wraith (1980)
Tenhle nádherný kousek byl vyroben na zákazku Její královské Výsosti pricezny Margaret, hraběnky ze Snowdonu, sestry královny Alžběty. Krásný rolls v červené Cardinal má černou střechu, policejní majáček a držák na vlajku Spojeného království.
Poté, co Wraith své majitelce odvedl poslední služby při jejím vlastním pohřbu v roce 2002, auto zdědil syn a následně prodal. Nyní má Rolls-Royce najeto 77 tisíc kilometrů a pokud si ho chcete postavit do garáže, připravte si 3,3 až 4 miliony korun.


Bentley T1 (1976)
Tento Bentley intenzivně využíval filmový režisér a hodnotitel restaurací Michael Winner až do své smrti v roce 2013. To je také důvod, proč má najeto 180 tisíc kilometrů a patří mezi nejojetější stroje v této exkluzivní aukci. Tomu také odpovídá cena, která se odhaduje na 1,2 až 1,5 milionu. Co byste řekli trochu luxusnější alternativě plně vybaveného Passatu?


Rolls-Royce Corniche Convertible (1984)
Na milovníky jízdy pod širým nebem čeká skutečná lahůdka. Otevřený Corniche z roku 1984, který si pořídilo katarské velvyslanectví v Londýně. Tímto rollsem jezdil šejk Khalifa bin Hamad Al Thani, ale zřejmě jen svátečně, protože dnes má modrý kabriolet najeto necelých 19 tisíc kilometrů. Cena? Odhad má široký rozptyl: 3 až 6 milionů korun.


Rolls-Royce Corniche Convertible (1973)
Tenhle krásný zlatý exemplář Corniche vlastnil jistý pan Sylvester od 1.1. 1973 dlouhých třicet let až do října 2013. Nyní má auto najeto 42 tisíc km a říkat pane vám může za 2,7 až 3,3 milionu.


Daimler Supercharged V8 (2001)
A teď pozor! Tento Daimler registrovaný 4.6. 2001 byl vyroben na speciální přání Její Výsosti královny Alžběty II. Exemplář v klasické British Racing Green má najeto jen 24 tisíc km a vzhledem k předchozí majitelce má překvapivě nízkou odhadovanou cenu: jen 1,5 až 1,8 milionu korun!


Mercedes-Benz 560 SEL (1988)
Tato nádherná klasika s 300koňovým 5,6litrovým osmiválcem vozila jordánského krále Husajna a jeho choť. Auto má najeto pouhých 42 tisíc kilometrů a sběratelé Mercedesů by měli zbystřit. Odhadovaná cena totiž činí jen 750 tisíc až 1 milion korun!


Audi Cabriolet (1994)
Tímto kabrioletem jezdila po rozvodu s princem Charlesem slavná Lady Diana, jedna z nejvlivnějších žen 20. století. Na mnoha fotografiích je zachycena právě s tímto oblíbeným Audi, poháněným 2,3litrovým pětiválcem. Dnes má najeto jen 35 tisíc kilometrů a pokud chcete své manželce, přítelkyni či milence udělat radost skutečně nevšedním dárkem, připravte si 1,5 až 1,8 milionu korun. Buďte si ale jistí, že ačkoli jí budete s naprosto vážnou tváří tvrdit, že tento volant kdysi držela slavná Diana, stejně vám neuvěří, takže zvažte koupi nějakého levnějšího kabrioletu...


Fiat 500L (1972)
Jistě, kultovní italská klasika. V tomto případě exemplář, který koupil jako dárek britský premiér Cameron své ženě Samantě. Nyní má fiátek najeto 24 tisíc km a odhadovaná cena činí 550 až 650 tisíc korun. Ale počkat, není to nějak moc? Vždyť Cameron přece neustál Brexit a musel opustit funkci!Wood & Picket Mini Cooper S Mark II (1970)
Tohle Mini v úpravě v britské firmy Wood and Picket vlastnil od roku 1973 John Hammel, osobní asistent Paula McCartneyho. A kdo ví, třeba Mistra někdy i svezl. V roce 2000 Mini prošlo kompletní renovací a dnes má najeto 116 tisíc km. Odhadovaná cena? Překvapivě mastných 1,3 až 1,5 milionu.


Bristol Brigand (1987)
Tenhle Bristol je z našeho pohledu nejzajímavější asi tím, že auto britské značky s poněkud zašlou slávou pohání velký americký osmiválec, konkrétně od Chrysleru. Ani odkaz Bristolu, ani zmínky o předchozích majitelích nejsou nijak zvlášť uchvacující, takže jediný důvod, proč jsme starý Brigand zařadili do našeho výčtu, je snaha předejít dotazům, proč jsme psali o "tuctu" aut, nebo "co je to ošklivé dvanácté auto na hromadné fotce vlastně zač".

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události