Zima

Připravte svoje auto na zimu. Jen vyměnit pneumatiky opravdu nestačí…

Připravte svoje auto na zimu. Jen vyměnit pneumatiky opravdu nestačí…

Je to každý rok stejné. Až první sníh donutí většinu řidičů přezout na zimní pneumatiky, dlouhé fronty před pneuservisy jsou důkazem. Ale není to jen o těch zimních gumách!

Zimní pneumatiky

Kupujete novou sadu? Chtějte jen čerstvou, tedy vyrobenou v roce 2016 nebo nejhůř na konci roku 2015. Nejde totiž jen o výši vzorku, přičemž odborníci doporučují v zimě minimálně 4 mm, ale i o stáří pneumatiky, protože směs časem tvrdne a přestává fungovat. Datum výroby poznáte podle takzvaného kódu DOT (dvanáctimístný kód na boku pneumatiky, poslední čtyři čísla. Třeba údaj 2816 označuje pneumatiku vyrobenou 28. týden v roce 2016). Na internetu najdete spoustu srovnávacích testů, ty nejlepší jsou ty nezávislé od od německého autoklubu ADAC.

Staňte se naším fanouškem na facebooku!

Chladící kapalina
Ne, v chladiči opravdu není obyčejná voda. Je to chladící kapalina, mrazuvzdorná směs, která má přitom lepší tepelnou vodivost než voda. Zkontrolujte její hladinu, případně dolijte dle potřeby (ideální do -25 až -30°C), automobilky doporučují její výměnu každé dva až čtyři roky! Většina řidičů ji přitom jen dolívá…

Voda do ostřikovačů
V zimě je spotřeba směsy do ostřikovačů mnohonásobně vyšší než přes léto, zvlášť u aut vybavených ostřikovači světlometů. Doporučujeme vozit v autě vždy dostatečnou zásobu na dolití. Volte samozřejmě nemrznoucí směs.

Doporučujeme: Octavia RS bude mít 245 koní!

Něco zvládnete samy, s dalšími věcmi musíte do servisu
Kromě chladicí kapaliny taky zkontrolujte hladinu oleje, kvalitu stěračů a nastavte trysky ostřikovačů. Pamatujte, že ani autobaterie nejsou nesmrtelné - akumulátor v dvacetistupňových mrazech ztratí až polovinu ze svojí kapacity. Pokuď si nejste jisti, nechte si ho proměřit, stejně jako dobíjení vašeho auta. A věděli jste, že u naftových aut jsou autobaterie namáhány jednou tolik?! Většina autoservisů pořádá zimní akce, kdy dělají prohlídky auta jen za pár korun nebo dokonce zdarma a na případné náhradní díly vám dají slevu.

Doporučujeme: Zimní řidičské školy pro nadšené řidiče

Zimní výbava
Před třiceti lety odborníci doporučovali abyste v autě vozili kromě řetězů i lopatu a pytel s pískem. Nyní budete potřebovat řetězy jen když pojedete na hory, lopatu a písek přenechte s klidem zedníkům. Určitě se ale vyplatí vozit lopatku a smetáček, lano, startovací kabely a klidně i deku, která se bude určitě hodit kdybyste zůstali stát někde v koloně nebo třeba při havárii.
 

Doporučujeme: Víte co se stane když ucpete výfuk hadrem?

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události