Nabíjení

VW, Mercedes, Ford a BMW vybudují společnou síť nabíjecích stanic

VW, Mercedes, Ford a BMW vybudují společnou síť nabíjecích stanic

Koncern Volkswagen, pod který kromě VW patří i Audi, Seat, Škoda a Porsche, podepsal smlouvu se společnostmi BMW, Mercedes-Benz a evropskou divizí Fordu, ve které se zavazují, že v příštím roce postaví 400 a do roku 2020 tisíce rychlých dobíjecích stanic podél hlavních evropských silnic a dálnic.

Je to odpověď na úspěch americké firmy Tesla, přičemž prodeje evropských elektromobilů tak úspěšné nejsou. Automobilky postaví společné nabíjecí stanice, kde bude rychlost nabíjení 350 kilowattů v hodině, což umožní nabít vůz za několik minut na 80 procent. Pro srovnání: běžné nabíjení doma v garáži trvá šest až osm hodin. Přitom právě pomalé nabíjení, nedostatečná síť dobíjecích stanic a vysoká pořizovací cena vozů zatím běžné spotřebitele od nákupu elektromobilu odrazují.

DOPORUČUJEME: Čínský supersport na baterky překonal rekord

Naopak Tesla už síť dobíjecích stanic v Evropě provozuje, aktuálně jich je téměř 700 a dobíjení je na nich zdarma. Podle mluvčího firmy Daimler se zatím nepočítá s tím, že by plánované dobíjecí stanice nabízely elektřinu zdarma, jednání s dodavateli probíhají. V ČR by mělo aktuálně jezdit asi tisíc elektromobilů, což je z celkových sedmi milionů vozidel jen nepatrný zlomek. Teď by se to ale mohlo změnit. A co vy? Koupili byste si elektromobil?

STAŇTE SE NAŠIMI FANOUŠKY NA FACEBOOKU

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události