Autonovinky

Chystáte se do zahraničí? Přehled novinek na silnicích pro rok 2017

Chystáte se do zahraničí? Přehled novinek na silnicích pro rok 2017
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz

Pokud se chystáte na silnice do zahraničí, dávejte si pozor na změny a novinky, které vás tam mohou čekat. Ústřední automotoklub přišel s přehledem těch nejdůležitějších změn, na které byste si měli dát pozor, stejně jako s přehledem nových hlavních evropských tahů.

Celá EU
V průběhu roku 2017 se v celé Evropské unii bude upravovat značení pohonných hmot, aby se sjednotily názvy paliv v jednotlivých státech. Změna by měla také zvýšit informovanost řidičů o podílu bioložky v palivu.


Benzín bude nově označen nálepkou s kroužkem a nápisem E5, E10 nebo E85. Nafta na stojanech bude značena dle písmena B ve čtverci s číslovkami 7, 10, 20, 30 a 100. Třetí skupinu tvoří ekologická paliva, která budou označena kosočtvercem s nápisem CNG, LPG, LNG nebo H2. Tato identifikace bude povinná jak na stojanech čerpacích stanic, tak na víčku nádrže každého nově vyrobeného vozidla. EU ale ponechává možnost značit paliva zároveň starým způsobem – u nás tedy uvidíme nové značení spolu s bývalým Natural 95, Nafta apod.


Změna se dotkne také nových motocyklů a mopedů, které od ledna 2017 musí splňovat emisní normu Euro4.


V Evropě se také rozšířily nové hlavní tahy, jejich přehled přinášíme v tabulce.


Slovensko
Na Slovensku se mění míra tolerance alkoholu v krvi pro cyklisty. Cyklisté jezdící po cyklostezkách a v zastaveném území obce nebudou nijak potrestáni, pokud při dechové zkoušce přístrojem nenadýchají více než 0,5 promile, případně pokud při lékařském vyšetření vzorku krve nepřesáhne hodnota 1 promile. Cyklistům pod vlivem alkoholu jezdící mimo zmíněné oblasti hrozí bloková pokuta až 800 eur.


Slovensko také v tomto roce možná dosáhne na přísnější vymáhání pokut za jízdu bez dálniční známky u cizinců. Plná výše pokuty je 150 euro a pozor! Pokuta je totiž vymahatelná do dvou let od okamžiku, kdy se státní orgán dozví o spáchání přestupku a do tří let od samotného spáchání.


Rakousko
Rakousko si připravilo novinek hned několik. Zavádí se nová značka povolující parkování pouze pro elektromobily.


Nově mohou fotografie z radarů posloužit i k sankcím za nepřipoutání se, telefonování za jízdy bez handsfree, nepoužití ochranné přilby nebo za velké množství posádky na motocyklu či ve vozidle.


Za překročení rychlostního limitu vám letos hrozí nejen pokuta, ale nově i zákaz další jízdy. Rakouská policie má právo v takovém případě odebrat klíče od vozidla nebo umístit na kolo vozidla botičku.


Četné změny nastanou v parkování. Ve Vídni se od ledna zvyšují poplatky v parkovacích automatech o pět procent. Za jednu hodinu zaplatíte 2,10 Eur, za dvě pak 4,20 Eur. Parkování se zdražuje také v Klagenfurtu. Současný systém zón nahradí jedna zóna za padesát centů za půl hodiny parkování.


Zvedají se také poplatky za odtah špatně stojícího vozu, a to konkrétně ve Vídni. Poplatek bude nově činit 264 Eur, pokuta za blokování dopravy pak činí až 726 Eur!

DOPORUČUJEME: Změny v dálničních známkách pro rok 2017

Německo
Silniční technické kontroly ve spolkové republice Německo jsou nyní dražší. Cena se bude dle jednotlivých států pohybovat mezi 35 až 55 Eury.


Francie

Změny ve Francii se budou týkat především motorkářů. Od podzimu 2016 musí mít každý motorkář kromě přilby s reflexními prvky také speciální rukavice na motocykl, a to včetně spolujezdce. Takovýto zákon ale není v Evropě až tak výjimečný – například v Belgii musíte mít kompletní ochranný oděv určený pro jízdu na motocyklu.


Pro děti bude od 22. března ve Francii povinná helma při jízdě na jízdním kole, a to i když je dítě pouze spolujezdec (tj. i v dětské sedačce).


Pokud se do Francie vydáváte autem, zapomeňte na vůz se ztmavenými předními bočními skly. Můžete dostat pokutu 135 eur. V hlavním městě se také zavádí ekologické zóny. S autem už se od 1. dubna nedostanete do Paříže bez speciální ekologické plakety. Za jízdu bez ní vám hrozí pokuta 68 eur.

Nizozemsko
V Nizozemsku si dejte pozor na jízdu elektrickým kolem, které umožňuje přesáhnout rychlost 25 km/h. Od tohoto roku na něm musíte povinně nosit ochrannou přilbu.


DOPORČUJEME: Osm pravidel pro jízdu na sněhu


Skotsko

Od 5. prosince 2016 platí ve Skotsku striktní zákaz kouření v autě, pokud řidič převáží osoby mladší 18 let. Pokud vás policie chytí se zapálenou cigaretou a s dětmi na zadním sedadle, hrozí vám sankce ve výši 100 liber. Podobný zákaz platí už také i v Anglii, Walesu nebo třeba v Itálii.

TN.cz / nor
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události