Světlomety

Co je nejlepší na nových autech? Světla! Ford má jasný důkaz

Co je nejlepší na nových autech? Světla! Ford má jasný důkaz

Automobilky se nám snaží namluvit, že nové je vždy lepší. A my někdy nesouhlasíme. Ale tady opravdu není co řešit...

Řídili jste někdy poslední dobou auto starší dvaceti let? Možná jste byli překvapeni, jak dobře zatáčí, jak hezky reaguje na plyn, a že je vlastně docela radost ho řídit. Rozhodně jste ale museli být šokovaní, jak mizerně svítí. Názorně to ukazuje soubor fotografií, které zachycují stejnou scénu pozorovanou ze šesti různých modelů – od Fordu Model T z roku 1908 až po nový Ford Mustang. Cyklista na snímcích je vždy vzdálen od vozu pouhých dvanáct metrů.


DOPORUČUJEME: Videotest - Ford Focus bez zbytečných pozlátek funguje lépe než byste čekali

Řidiči vozů Model T, jichž se v letech 1908–1927 prodalo více než patnáct milionů, museli v noci zažehnout acetylenové svítilny. Dnešní řidiči mají naproti tomu k dispozici nejen jasné výbojkové nebo LED světlomety, ale dokonce i technologie, které mohou začít automaticky brzdit, vstoupí-li do jízdní dráhy chodec. Výbojkové reflektory a LED světla mají přibližně třikrát vyšší svítivost než před pár lety běžně používané halogenové žárovky. Reflektory se navíc dnes konstruují tak, aby na hranici osvětlené oblasti nevytvářely ostrý přechod světla a tmy. Vzdálené objekty se tak náhle „nezjeví“ před vozem, ale vynořují se v zorném poli postupně.


DOPORUČUJEME: Ford Mustang bude silnější, rychlejší a bezpečnější. Ford se snaží opět rozpoutat zájem.


Budoucnost ale patří systémům nočního vidění jako mají vlajkové lodi od BMW a Mercedesu, které se snad co nevidět dostanou i do obyčejnějších modelů. „U Fordu pracujeme také na nové formě bodového osvětlení, která by zvýraznila chodce, cyklisty nebo velká zvířata ve směru jízdy. Systém na bázi infračervené kamery dokáže zachytit a sledovat lidi nebo větší zvířata na vzdálenost až 120 metrů,“ vysvětluje Michael Koherr, odborník Fordu z oddělení výzkumu světel. Docela by nás zajímalo, jak to bude za dalších sto let...

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události