Tankování

Proč mají některá auta víčko nádrže vlevo a jiná vpravo?

Proč mají některá auta víčko nádrže vlevo a jiná vpravo?
Zdroj: Profimedia

Určitě už jste to viděli, možná i sami zažili. Přijedete na pumpu a najednou nevíte, jestli máte víčko nádrže vpravo nebo vlevo. Sakra, proč to nemůže být sjednocené? A existuje na to nějaká finta?

Nejspíš vás to napadlo jako první, že to má asi souvislost s tím, jestli jde o asijská auta, nebo evropská či americká. A ano, přesně tak to je! Dřív totiž byly benzínové stojany jen jednostranné a stály podél silnice, takže víčko nádrže bylo výhodné mít umístěné tak, aby se k němu mohlo co nejsnadněji. V Evropě, kde se jezdí vpravo, se tedy dávaly víčka nádrže na pravou stranu, v Japonsku, kde se jezdí vlevo, na levou. Jenže časy se mění, velké benzínové stanice s možností tankování na obou stranách jsou naprostý standard a auta se prodávají po celém světě. A tady se dostáváme k jedné zajímavosti - protože tyhle velké čerpací stanice mají původ v Americe, tak historicky mají americká auta víčka nádrže vlevo i vpravo a nikdo to nikdy moc neřešil. A správně, existuje i několi aut, které mají víčka dvě, ale tam je to proto, že buď mají dvě nádrže (stejně jako Ferrari F40), nebo šlo o designérský úlet.

DOPORUČUJEME: Řidič přežije, spolujezdec ne. Automobilky staví auta podle norem. 

Ono je ve skutečnosti vlastně docela jedno ze které strany se do auta tankuje, protože samotná palivová nádrže je vždy z důvodů rozložení hmotnosti ve středu auta. Aktuálně se navrhuje umístění víčka nádrže dál podle toho, kde se předpokládá, že většina aut bude jezdit. Když jde o takzvané globální modely, tedy auta určená proc celý svět, rozhoduje velikost jednotlivých trhů. Ona ani mezi automobilými konstruktéry nepanuje shoda. Polovina z nich tvrdí, že nejpohodlnější je, když máte víčko nádrže na té samé straně kde sedí řidič - nemusí totiž obcházet auto. Ta druhá argumentuje tím, že pak ale nemůžete pořádně otevřít dveře, protože stojíte příliš blízko stojanu, navíc máte mezi otevřenými dveřmi a hadicí zasunutou v nádrži jen malý manipulační prostor.


STAŇTE SE NAŠÍM FANOUŠKEM NA FACEBOOKU 

No a ta slíbená finta na závěr. Když přijíždíte na benzínku a najednou si nejste jisti na které straně je hrdlo nádrže, tak se mrkněte na ukazatel benzínu. U většina moderních aut je totiž u ikonky čerpacího stojanu šipka, které vám ukazuje… BINGO, kde je víčko nádrže!


DOPORUČUJEME: 5 věcí, kvůli kterým můžete v zahraničí zaplatit pokutu

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Tankování

Důležité Události