Škoda

EXKLUZIVNÍ FOTO: Škodovka představila nový elektromobil!

První fotky elektrické Škody Vision E přímo z autosalonu v Šanghaji. A taky pár věcí, které jsme o ní ještě nevěděli...

Koncept Vision E je pro škodovku stěžejním modelem a proto ho uvádí na svém nejdůležitějším zahraničním trhu, na autosalonu v Číně. Místní vláda přitom elektromobily masivně podporuje, podle nejnovějšího nařízení musí u každé automobilky elektormobily tvořit v roce 2018 osm procent prodejů, v roce v roce 2019 deset procent a v roce 2020 už dokonce dvanáct procent. Škodovka tedy takové auto nutně potřebuje. Velké SUV se splývavou zádí jezdí čistě na elektřinu a je prvním autem nové elektrické éry české automobilky. Jeho design taky ukazuje, jak bude vypadat nová karosářská verze Kodiaqu. 


STAŇTE SE NAŠIMI FANOUŠKY NA FACEBOOKU!

Jak už nejspíš víte, tak Vision E je předzvěst auta, které by se jako jedno z pěti nových elektromobilů mělo objevit nejpozději do roku 2025. V roce 2019 na nás pak první plug-in hybridní model Škoda - bude to Superb. Vision E je postavený na koncernové platformě pro elektromobily MEB (Modularer Elektrifizierungsbaukasten) a má 4668 mm dlouhou, 1924 mm širokou a 1591 mm vysokou karoserii. Na první pohled si všimnete malých převisů, ostatně rozvor auta 2851 mm je o 60 mm větší než u Kodiaqu. O pohon všechn čtyř kol se starají dva elektromobily s kobinovaným výkonem 225 kW, napájení obstarává lithium-iontový akumulátor, který se umí nabít na 80 procent kapacity za pouhou půl hodinu a k nabíjení nepotřebuje kabel, zvládá to totiž bezdrátově, takzvaně indukčním nabíjením. Údaje o kapacitě akumulátory zveřejněny nebyly, jen dojezd, který by měl být až 500 km. Maximální rychlost auta je pak omezena na 180 km/h.

DOPORUČUJEME: Elektrická dodávka německé pošty - budoucnost pro malé živnostníky

Karoserie konceptu má proti sobě elektricky otevírané dveře, takzvané motýlí provedení, které se však do sériové výroby nedostane. Uvnitř jsou čtyři místa a všimněte si úplně nového řešení palubní desky, kdy běžné přístroje před řidičem nahrazuje centrální displej na středovém panelu, obrazovky jsou pak i pro cestující na zadních sedadlech. Asi vás nepřekvapí, že Vision E zvládá jezdit sám. Schopnosti autonomních aut se dělí do pěti tříd (Level 5 jsou auta co nepotřebují řidiče) a vězte, že Vision E je na třetí úrovni. Zvládá tedy autonomní jízdu v kolonách, po dálnici až do 130 km/h a sám parkuje. Využívá k tomu kamery, radary a laserové senzory.


DOPORUČUJEME: Interiér nové škodovky, podívejte se!

Novinkou pro škodovku jsou i další věci, jako třeba systém Eye Tracking, který neustále hlídá oči řidiče a vyhodnucuje kam se řidič dívá. Heart Rate Monitor zase sleduje tepovou frekvenci řidiče a umí nahásit případné problémy. Pokud by došlo ke zdravotnímu selhání řidiče, pak auto samo převezme řízení, auto zastaváí u krajnice a mezitím ještě stihne přivolat záchranku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události