Doporučujeme

Máte letní pneumatiky a sněží? Poradíme vám, jak bezpečně dojet

Máte letní pneumatiky a sněží? Poradíme vám, jak bezpečně dojet

České silnice zasypal sníh a spousta z nás už přitom jezdí na letních pneumatikách. Víte, co máte dělat?

Jasně, rada první a nejlepší je, nevyjíždět pokuď nemusíte. Jenže spousta z nás je na auto vysloveně odkázaná a cestě na letních pneumatikách se nevyhne. Řidiči, co přezouvání ještě nestihli, si mohou mnout ruce, ti ostatní musí zkrátka dávat pozor.


STAŇTE SE NAŠIMI FANOUŠKY NA FACEBOOKU

1. Počkejte, jestli se necítíte
Začalo opravdu hustě sněžit? Nejlepší je odstavit auto na bezpečném místě, třeba na benzínce, a počkat, než to nejhorší přijde. Při teplotách kolem nuly sníh na silnici dlouho nevydrží, pak můžete pokračovat. Těch pár minut vás určitě nezabije.

2. Pozor při brždění
Letní pneumatiky při brždění na sněhu prostě nefungují a musíte brzdit o výrazný kus dřív. To, co vás klepe do brzdy, je ABS, nebojte se, díky němu můžete auto řídit i při plném brždění. Ale...


DOPORUČUJEME: Rychlokurz jízdy na sněhu - nejdůležitější pravidla


3. ...brzděte zlehka a motorem

Snažte se předvídat a brzdit s předstihem. Nespoléhejte jen na brzdy a brzděte i takzvaně motorem. Pozor na zablokování kolo při podřazení!

4. Dostali jste smyk? Vyšlápněte spojku!
Tady máte návod jak se chovat při jízdě na sněhu. Univerzálním pravidlem je, že musíte vyšlápnout spojku a auto neustále řídit.

5. Naplánujte si cestu
Ná dálnici a frekventovaných okreskách se sníh dlouho neudrží a silnice je jen mokrá. Na silnicích s malým provozem to úplně neplatí, tak se jim snažte vyhnout.


DOPORUČUJEME: Dejte auto po zimě do pořádku. 8 věcí, které zvládnete samy doma + s čím zajeďte do servisu

6. Pozor na námrazu
Nasněžená nebo mokrá silnice může lokálně namrzat. Sledujte teploměr a největší pozor si dávejte na mostech, na otevřených úsecích silnic, kde fouká vítr, případně na silnicích vedoucích podél vody.

7. Dodržujte bezpečnou vzdálenost
Toto pravidlo byste měli dodržovat po celý rok, ale na sněhu a na letních pneumatikách platí víc než kdy jindy. Aneb „co neubrzdíš, to neokecáš.“
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události