čistota

V autě je mnoho nebezpečných bakterií. Takhle se jich zbavíte!

V autě je mnoho nebezpečných bakterií. Takhle se jich zbavíte!
Zdroj: Profimedia

Interiér auta může být plný choroboplodných zárodků a nebezpečných bakterií. Naštěstí se jich můžete zbavit.

Kromě sebe a svých blízkých vozíte v autě taky nevítané pasažéry. Vědci z Nottingham Trent University v Anglii provedli výzkum, který dokazuje, že čtyři pětiny aut jsou plné bakterií. Odebrali stěry z klik dveří, volantu, řadící páky, tlačítek na rádiu, z koberečků a zpod sedaček. Při jejich zkoumání pak přišli na to, že nejčastěji se v autě vyskytuje bakterie e-coli, která sice patří k nejlepé prostudovaným mikroorganismům, ale moc se jí nebráníme. Příznaky infekce e-coli, které mohou trvat až deset dní, zahrnují silné průjem, bolesti břicha a zvracení. Ale tím to nekončilo…

DOPORUČUJEME: Podívejte se na naše videotesty! Objektivně, vtipně, s emocemi a bez servítků.

Druhým nejčastějším a snad ještě nebezpečnějším mikroorganismem v autě je stafylokok Bacillus cereus. I ten stojí za zažívacími problémy a nejčastěji se do auta dostane na podrážkách bot, nebo ho tam zanesou domácí mazlíčci. A to nemluvíme o pevných částech prachu poletujících v interiérů a zárodcích virů. Odkuď se to všechno bere?

Jak už zaznělo, nejčastěji si vše přineseme do auta na podrážkách bot, nebo to tam zanesou zvířata. Nepomůže ani rozlitá limonáda či jiný nápoj na podlaze, zbytky potravin v autě, nebo použité kapesníky ve dveřích. Všechny tři věci jsou přitom v mnoha autech naprosto normální a moc se neřeší. Jenže pak si třeba položíte nákup potravin za zem, aby se nerozkutálel v kufru, nebo děti sní bonbon, který jim chvíli předtím upadl na zem…

STAŇTE SE NAŠIMI FANOUŠKY NA FACEBOOKU

Naštěstí se s tím dá snadno bojovat. Kromě toho, že byste měli auto pravidelně vysávat, tak byste taky měli měnit kabinový vzduchový filtr a dvakrát za rok vydezinfikovat klimatizaci. Jednou za rok pak autu prospěje důkladné vyčištění interiéru mokrým procesem. Zatímco tepování je většinou na odborníky, výměna kabinového filtru bývá jednoduchá - u většiny aut je dobře přístupný a stačí jednoduše vyndat starý a vložit ten nový. Podívejte se do manuálu auta, filtr koupíte buď přímo u značkového prodejce, nebo ho snadno pořídíte levnější z druhovýroby. Čištění klimatizace je pak ještě snažší, na trhu existuje spousta přípravků, které to zvládnou v podstatě za vás. Většinou je nastříkáte přímo do ventilace, nebo je spustíte v uzavřeném autě s ventilací puštěnou na maximum. A jak poznáte, že už je čas? Nepříjemný zápach při puštění klimatizace berte jako alarm, stejně jako když se vám častěji začne mlžit čelní okno, případně se na něm dělá mastný film.
 


DOPORUČUJEME: Co dělat když natankujete benzín místo nafty?

Jak udržet pořádek v autě?

Udělejte si odpadkový koš
1. Používejte igelitový sáček na odpadky, ty nikdy nedávejte na podlahu

2. Používejte dezinfenční ubrousky
Je to snadné, čas od času s nimi otřete volant, kliky dveří a řadící páku. Třeba když stojíte v koloně.

3. Používejte držáky nápojů
Sladké vylité nápoje jsou doslova ráj pro všechny bakterie. Když už se to stane, použijte bublinkovou čistou vodu na vyčištění, povrch vysajte.

4. V autě nejezte
A pokuď už to děláte, dejte si přes kolena ubrousek, tak jako v restauraci. Ten pak vyhoďte, aby zbytky jídla neskončily pod vámi.

5. Auto pravidelně vysávejte
Stejně jako byste měli udržet auto čisté zvenku, tak byste ho měli pravidelně čistit i uvnitř. Všechny zbytky a drobky jsou pro bakterie vysloveně živnou půdou.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události