Servis

Pozor! Tisíce majitelů škodovek a VW musí do servisu kvůli airbagům!

Pozor! Tisíce majitelů škodovek a VW musí do servisu kvůli airbagům!
Zdroj: TUV

Jen v dubnu bylo do servisů svoláno víc jak 48 modelů aut od patnácti výrobců. Na vině jsou airbagy, špatné svary kapot i nefunkční ruční brzdy.

Jen v dubnu 2017 bylo svoláno do značkových servisů 48 různých modelů 15 výrobců. Nejrozáshlejší svolávací akce se týkala Volkswagenu, který oslovil majitele hned devíti svých modelů kvůli závadným airbagům. Sedm svolávacích akcí měl Renault, do servisu museli i majitelé vozů BMW, Alfa Romeo, Mercedes, Porsche, Citroen a Peugeot.


DOPORUČUJEME: Videotest Hyundaie i30. Tenhle korejský Golf nás opravdu překvapil. Čím?

Právě vadné airbagy jsou problém který trápí spoustu automobilek, na vině je vadný nafukovač airbagu od externího výrobce. Uvádí to server svolavacky.cz, který mapuje svolávací akce automobilek. Průběžně bylo vyměněno již tisíce airbagů, ale zdá se, že třeba Volkswagen montoval vadné airbagy ještě v únoru letošního roku. Ale netýká se to jen jeho. Kvůli airbagům oslovila majitele modelů Mito a Giulietta z let 2010 – 2015 taky Alfa Romeo, stejné problémy mají i Fiat Panda z podzimu 2016 a Volkswageny Up!, Polo, Scirocco, Golf, Passat, Touran, Tiguan, Amarok a Transporter z července 2016 až února 2017. Tesla má stejné problémy s airbagy u Modelu S z let 2012 – 2016, Mazda 6 z let 2005 – 2007 a Mazda 5 s rokem výroby 2005 – 2010. Porsche zve do servisů kvůli airbagům Boxstery, Caymany a modely 911 roku výroby 2016 a 2017. A pozor by si měli dát i majitelé Superbů ze srpna 2016!


DOPORUČUJEME: Dejte si auto do pořádku, tohle je 8 věcí, které v pohodě zvládnete doma.

Ostatní výrobci mají problémy s jinými věcmi. U Citroenů C4 a DS4 z let 2009 – 2016 se kvůli vadnému lanku kapoty může za jízdy otevřít kapota, tu samou závadu řeší i Mercedes u modelu třídy G z června 2016. Renaulty Twingo s rokem výroby 2014 a 2015 může za jízdy uletět rovnou celá kapota kvůli špatným svárům. 

U Mercedesů třídy C a GLK z let 2013 a 2014 hrozí že se uvolní špatně přišroubovaná spojka řízení a auto nebude reagovat na pochyby volantu. problémy s ovládáním mohou mít i vybraná auta koncernu PSA - vadná západka řazení zpátečky způsobuje, že řidič neví, jestli se mu auto rozjede dopředu nebo dozadu. Týká se to Peugeotů 208, 2008, 508 a Partner z dubna až července 2016, a taky ve stejném termínu vyrobených Citroenů C4 Cactus, DS5 a Berlingo s manuální převodovkou.


DOPORUČUJEME: Airbagy zabíjejí, automobilka svolává miliony aut

Jak si ověřit, jestli vaše auto musí do servisu?
Podle serveru svolavacky.cz je nejspolehlivějším řešením vzít si k ruce technický průkaz kde je takzvaný VIN vozidla, zvednout telefon a zavolat do autorizovaného servisu značky, kde by vám to měli říct. Všechny podobné problémy se pak shromažďují v mezinárodní databázi RAPEX, kde se shromažďují informace o všech vadných výrobcích, od aut až po žehličky.


DOPORUČUJEME: Havarovanou karoserii svého auta opravila vibrátorem. To prostě musíte vidět.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události