Servis

Poškodili jste si auto o díru na silnici? Víme jak vymáhat škodu!

Poškodili jste si auto o díru na silnici? Víme jak vymáhat škodu!
Zdroj: isifa.com

Poškodili jste si auto na rozbité silnici? Škodu vám zaplatí pojišťovna z vaší havarijní pojistky, nebo ji vymáhejte po majiteli komunikace.

Rozbité silnice jsou na denním pořádku a letošní zima jim na kvalitě zrovna nepřidala. Řidiči, co jezdí každý den, vám mohou vyprávět o tom, jak moc rozbité jsou vozovky silnic všech tříd, dálnice nevyjímaje. Ale co když si o díru v silnici poškodíte pnematiku, ráfek, nebo dokonce zavěšení? Víte co máte dělat?

Poškození vám zaplatí pojišťovna nebo majitel komunikace
Nejjednodušší je uplatnit škodu z vašeho havarijního pojištění. Tedy pokuď ho máte. Stačí nahlásit škodu, nechat auto prohlédnout technikem a pak dát auto opravit. Bohužel, musíte počítat se spoluúčastí. Pracnější, ale stále legitimní postup je vymáhat škodu po majiteli komunikace. Ten je povinen zaplatit řidiči škodu vzniklou na vozidle, případně i škody s tím spojené. V krajním případě se tedy můžete soudit i o ušlý zisk nebo třeba cenu propadlého zájezdu, protože jste nestihli letadlo. 

DOPORUČUJEME: Co dělat když natankujete benzín místo nafty?


Potřebujete svědky a důkazy
Ani pojišťovna vám nevyplatí peníze jen tak, ale pokuď budete chtít peníze po majiteli komunikace, pak budete potřebovat svědky, důkazy, fotky a ideálně i protokol od policie. I při drobném poškození si pořiďte fotky z místa nehody, rozbitou silnici, poškození vašeho auta, zaznamenejte čas události... „Rozhodně se vyplatí mít nezávislého svědka, který bude ochoten vše potvrdit,“ doporučuje právník JUDr. Milan Horníček. „Úplně nejlepší je ale zavolat policii. Máte na to nárok, i když si řidiči myslí, že se policie volá jen při škodě vyšší jak sto tisíc korun. Jenže jak má řidič poznat, jak je škoda na jeho autě vysoká? Případně to může brát tak, že policii upozorní na nebezpečí pro ostatní řidiče,“ návodně vysvětluje Horníček.

Bylo vše řádně označeno? Pak na odškodnění nemáte nárok
Pozor, pokuď jste poškodili auto na místě, které bylo označené dopravní značkou. V tom případě je to totiž vaše nepozornost a škodu vymáhat nemůžete. Můžete se však přít o to, jestli bylo inkriminované nebezpečné místo správně označeno. Tedy jestli byla značka umístěna dostatečně daleko, viditelně atd.

DOPORUČUJEME: Povinné ručení nemusí při nehodě stačit. Pak následuje exekuce.

A smůlu můžete mít i když jde o čerstvé poškození silnice...
Nárok na odškodnění nemůžete uplatnit ani v případě, že majitel komunikace prokáže, že poškození vozovky nemohl zabránit, případně na něj nemohl včas upozornit. Jinými slovy, utrhne-li se břeh silnice při aktuálním dešti, pak jde o situaci, kdy můžete žádat o náhradu škody jen marně.

Řešením bývá často až soud
Bylo by však bláhové se domnívat, že majitel silnice zaplatí každému škodu bez prodlení a v plné výši. Většinou dochází až k soudnímu sporu. „Soudil jsem se dvakrát, pokaždé jsem měl škodu na dodávce,“ říká Pavel Kott z Prahy, majitel malé spediční společnosti. „Jednou jsme se domluvili na náhradě škody ještě než soud začal, podruhé jsem soud prohrál, protože se neprokázalo, že by byla díra na silnici, o kterou jsem poškodil přední nápravu, neoznačená. Přesto bych do toho šel znova, i když musíte mít ruku plnou důkazů a schopného právníka.“ 

DOPORUČUJEME: Vyberte jméno pro nové malé SUV od Škodovky

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události