Tatra

Video: Legendární Tatra z Dakaru je zpátky! Dokončili její renovaci

Video: Legendární Tatra z Dakaru je zpátky! Dokončili její renovaci
Zdroj: ČTK / Tatra

270 dní trvala renovace legendární Tatry T 815 VE 6x6T, která se v roce 1986 zůčastnila s posádkou Zdeněk Kahánek, Josef Kalina a Miroslav Gumulec Rallye Paříž - Dakar. Šlo o první účast automobilky Tatra v tomto prestižním podniku.

Gratulujeme do Kopřivnice, tohle musí udělat radost snad úplně každému. Tatrovka se rozhodla dát dohromady svoje úplně první auto, které poslala na Dakar. Náročná renovace trvala devět měsíců a podíleli se na ní jak původní posádka, tak i inženýři a mechanici. Při renovaci se dodržovali původní, originální výrobní a pracovní postupy. Jednotlivé součásti vozu byly repasovány dle dobových zvyklostí a finalizovány v originálním provedení včetně konečného nátěru. Některé části vozidla, především kabinu a karosářské drobnosti, se povedlo zachránit, nástavba ale byla vyrobena znova, stejně tak unikátní „šlapadla“, z nichž se dochovaly originální páky. 

DOPORUČUJEME: Proboha... Zrenovované Ferrari F40 shořelo na popel hned při první výjížďce.

„Uchovávat tradice a postarat se o prezentaci své historie, to jsou úkoly, jichž by se měla zhostit každá úspěšná, nejen strojírenská, společnost,“ říká spolumajitel společnosti TATRA TRUCKS René Matera. „Devět měsíců rozdělených na třetiny přineslo a znamenalo celou řadu rutinních prací, ale také hledání původních pracovních a technologických postupů. Na renovaci se podíleli desítky lidí a všem se sluší poděkovat, jak našim zaměstnancům a externím dodavatelům, tak lidem z našeho technického úseku, zkušebny a prototypové dílny. Jen díky jim jsme dokázali dostat chloubu tatrováckého soutěžení do originální, původní technické kondice,“ říká místopředseda představenstva společnosti TATRA TRUCKS Radomír Smolka.


DOPORUČUJEME: Ve stodole našli poklad - sportovní auta za miliony

Tatra 815 6x6 VE "Ostrý-II", se kterou posádka Zdeněk Kahánek, Miroslav Gumulec a Josef Kalina jela Rallye Paříž - Dakar při první účasti Tatry v roce 1986, se do Kopřivnice po třiceti letech. Vloni v září ji po dlouhém vyjednávání získala automobilka od francouzského podnikatele Jeana Philippa a jeho cestovní agentuře New Gate Travel, kde Tatra sloužila jako servisní vůz pro čtyřkolky. V těžkých písečných a bahnitých terénech najezdilo auto obrovské množství kilometrů bez zásadních problémů, Philipp auto auto vyměnil za úplně nový vůz Tatra Phoenix.


MÁTE RÁDI AUTA? STAŇTE SE NAŠIMI FANOUŠKY NA FACEBOOKU

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události