Autobazar

5 triků, které zkouší majitelé, když prodávají auto do bazaru

5 triků, které zkouší majitelé, když prodávají auto do bazaru
Zdroj: Kia

Není bez zajímavosti, že velké autobazary denně odmítají vykoupit desítky až stovky vozidel. Upozorňuje na to autobazar Auto Esa. Často nebývá důvodem rozdílná představa o výkupní ceně, ale snaha majitelů prodat vozidlo s nějakou vadou.

Podle statistiky, kterou si autobazar nechal udělat, není nejčastější příčinou ani stočený tachometr, tenhle problém patří až na čtvrté místo. Nejčastějším trikem je snaha majitele prodat do autobazaru vozidlo s nefunkčním filtrem pevných částic nebo auto zabavené exekutorem.

Chybějící nebo nefunkční filtr pevných částic
Chybějící nebo nefunkční filtr pevných částic je vada co se objevuje stále častěji. Jen v Auto ESA bylo během dvou měsíců odmítnuto 73 vozidel, u nichž filtr pevných částic nefungoval nebo vůbec nebyl. Z filtru bývá nejčastěji odstraněna keramická vložka, nebo je ve vrchní části provrtán. Oblíbeným trikem zkušených podvodníků je pak přeprogramování řídící jednotky, aby nepoznala, že je filtr nefunkční. Na jeho nedostatečnou funkčnost se přijde většinou až při měření emisí.


DOPORUČUJEME: 10 nejspolehlivějších a nejméně spolehlivých ojetých aut

Exekuce

Počet exekucí v České republice neustále roste a lidé v exekuci se snaží zbavit svého vozu i pod cenou. Rekordmanem je zatím dlužník z jihu republiky, který přijel prodat Audi A8 za cenu převyšující milion korun. Při kontrole se však ukázalo, že auto je napsané na společnost s ručením omezeným, na kterou je vedena exekuce. 


Maskované technické závady
Nejčastěji se prý maskují závady na elektroinstalaci a na prvcích výbavy, které lze v dané sezóně těžko odhalit. Typicky to je například nefunkční vyhřívání zadního okna nebo zrcátek. Závažnější jsou však snahy zamaskovat například špatnou funkčnost automatické převodovky, která tzv. „za studena“ špatně řadí. Zajímavostí z poslední doby byla v autobazaru snaha majitele staršího Volva zamaskovat špatnou funkci zavírání prosklené střechy. Majitel to vyřešil po svém - použil na to silikonový tmel.


DOPORUČUJEME: Pozor! Tisíce majitelů ojetých škodovek a VW musí do servisu kvůli airbagům.

Přetočené tachometry
Evergreen posledních let skončil v hitparádě triků „až“ na čtvrtém místě. Jde o výrazný pokles a jednu z věcí, kterou ze snadno ověřit třeba přes Cebii. Rekordmanem v podvádění je v Auto ESA klient, který nabízel dodávku přetočenou o 350 tisíc kilometrů.

Zfalšovaná servisní knížka
Podle techniků z výkupu se majitelé starších aut snaží při prodeji vytvořit dojem, že vozidlo bylo pravidelně servisováno a vedena jeho pečlivá údržba „Běžně se setkáváme se situací, kdy nám majitel vozu předloží servisní knížku s razítkem již neexistujícího servisu, nebo servisní knížku jiného vozu, kterou koupil někde na internetu,“ říká Foltýn. „Jednou nám klient předložil servisní knížku k Superbu s předním pohonem, ve které však byla uvedena kontrola mezinápravové převodovky Haldex, tedy vozu s pohonem 4x4.“

Mezi další oblíbené triky pak patří například zatajení opravy vozu po havárii, jeho přelakování, nefunkčnost airbagů nebo montáž neschválených kol.


LÍBIL SE VÁM TENTO ČLÁNEK? SDÍLEJTE HO SE SVÝMI PŘÁTELI!

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Autobazar

Důležité Události