Doporučujeme

S prasklým oknem na dovolenou nejezděte. Riskujete pokutu

S prasklým oknem na dovolenou nejezděte. Riskujete pokutu
Zdroj: archiv autoTN.cz

Máte poškozené přední okno a chcete s ním ještě chvíli jezdit? Riskujete pokutu i ztrátu bodů. Kvůli drobnému poškození přitom nemusíte okno měnit, ale dá se i opravit.

Chystáte se na dovolenou autem, přemýšlíte co zabalit a kudy pojedete, a nad tou drobnou dírou na čelním okně mávnete rukou, že s tím něco bude dělat až pak? To není úplně šťastné řešení. Jednak vám hrozí pokuta až deset tisíc korun, druhak se z drobného poškození může stát snadno fatální a místo jednoduché opravy budete dávat nové celé okno.

DOPORUČUJEME: Rady a triky jak dobře zabalit auto při cestě na dovolenou. Na co nezapomenout a jak to všechno naskládat do auta?

„Prasklo mi okno po cestě na dovolenou, už za hranicemi v Rakousku. Napřed odletěl kamínek od nákladního auta, pak se to drobné poškození rozjelo a praskla půlka okna,“ vzpomíná Radek Kaberle, majitel Fordu S-Max. „Na výjezdu z čerpací stanice nás pak odchytla policejní hlídka a chtěli, abych za to zaplatil pokutu ve výši 300 Eur. Nakonec nás zachránila fotka v mobilu mé dcery - měla snímek jak jsme odjížděli z domova a tam bylo okno ještě celé. Sklo jsem nakonec nechal opravit v Itálii v servisu, nechtěl jsem zbytečně riskovat při cestě zpět.“


Co se dá ještě opravit?

Ne vždy ale můžete mít takové štěstí. Podle Karla Hanzelky z ministerstva dopravy hrozí sankce ve chvíli, kdy je prasklina, nebo jiné poškození, v místech dosahu stěračů větší, než 2 cm. Dobrou zprávou je, že ani větší poškození čelního skla už nemusíte bezpodmínečně řešit jeho výměnou. Dnešní technologie Glass Repair umožňuje zacelit i praskliny dlouhé až 15 centimetrů. Každopádně sklo nechte opravit co nejdříve, mechanické namáhání i vyšší teploty způsobují totiž ve skle pnutí a to tak může prasknout definitivně. Kromě toho vám policista může s poškozeným oknem zakázat další jízdu.


DOPORUČUJEME: Cesta do Chrovatska se vám prodraží. Na co si dát pozor?


Kolik vás to bude stát?

Jak už zaznělo, drobné praskliny se dají opravit a je to práce cca na hodinu, dle poškození se cena za opravu pohybuje od 350 do 1000 Kč. Poškozené čelní sklo se však nesmí opravovat, pokud jde o poškození ve výhledu řidiče. Laickým popisem se jedná o obdélník, jehož spodní strana leží asi 30 centimetrů od dolní části skla, horní hrana asi 30 centimetrů od horní části skla, levá boční strana 15 centimetrů od bočního sloupku a pravá strana 15 centimetrů od středu skla. Pak se musí okno vyměnit, což je práce cca na půl dne. Okno samotné třeba na Fabii či Octavii pořídíte do 4000 Kč, jeho výměna pak stojí od 1700 Kč výše. 


DOPORUČUJEME: Poškodili jste si auto o díru na silnici? Víme, kdo to za vás zaplatí!

Kdo to za vás zaplatí?
V ideálním světě by to bylo tak, že když vám okno poškodí kamínek odletivší od jiného auta, že se to zaplatí z jeho povinného ručení, ale protože by se to pak promítlo pojistiteli do bonusů, málokterý řidič vám to přizná. A důkazní řízení vám za to opravdu nestojí. Nejlepší je si k povinnému ručení připlatit i za pojištění čelního okno, případně se to platí z havarijní pojistky. Rozhodně by podobné pojištění měl mít každý majitel dražšího vozu, nebo auta s vyhřívaným čelním oknem, které je výrazně dražší. Papírování pak za vás většinou vyřídí rovnou v autoservisu. Pokud pojistku nemáte, jde to všechno z vaší kapsy.  


DOPORUČUJEME: Baví vás auta? Podívejte se na naše videotesty! Obyčejná auta, SUV i sportovní vozy, testujeme je na obyčejných silnicích i na závodní dráze! 


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události