Univerzita

Studenti z Liberce ukázali vlastní formuli, jmenuje se Eliška

Studenti Technické univerzity v Liberci ukázali svoji první formuli. Na práci na monopostu se vystřídala zhruba padesátka lidí. Příprava návrhu a montáž jim zabrala asi dva roky. První závod absolvuje formule 19. července v severní Itálii. Studenti věří, že mezi stovkami technických univerzit z celého světa s Eliškou, jak formuli pojmenovali, uspějí.

Studenti jsou na svůj výtvor patřičně hrdí. Při stavbě použili ty nejmodernější materiály. "Rám jsme dělali vlastní. Je z chromolybdenových trubek. Následně jsme ho okapotovali karbonovými díly, které jsme si vyrobili s místními firmami. Sami jsme si navrhovali i řízení," řekl TV Nova jeden ze členů týmu Roman Rybáček.

"Ta stavba trvala asi rok a půl. Od nastudování materiálu, přes nějaký vývoj až po tu první formuli, která tady je," dodal děkan Fakulty strojní Technické univerzity Liberec Petr Lemfeld.

Podle jednoho ze studentů, kteří na formuli pracovali, bylo nejtěžší najít si na práci na monopostu volný čas. "Hlavně teď ve zkouškovém období, na samotnou montáž a dokončení formule," dodal student Michal Hudek.

Související obsah

Během vývoje monopostu se při práci na Elišce, jak formuli pojmenovali, vystřídalo na 50 studentů fakult strojní, mechatroniky a ekonomické. Aktuálně má tým 15 lidí. Na spoustu věcí přišli metodou pokus omyl.

Rektor Technické univerzity Zdeněk Kůs přiznává, že univerzita počítá s tím, že v počátku budou formuli trápit dětské nemoci.
Chyby budou studenti ještě vychytávat a odstraňovat a studenti věří, že s Eliškou porazí zbytek světa. Závody studentských formulí mají od 80. let tradici ve Spojených státech. V Evropě se konají od roku 1998.

Související obsah

"Na světě je už asi 500 týmů, který mají svoji formuli. My jsme se mezi ně chtěli připojit a ukázat jim, že jsem nejlepší," dodal student Jakub Ježek.

První velkou prověrkou jejich formule bude červencový závod v Itálii a pak v Čechách na mosteckém okruhu. Ještě letos chtějí stihnout tři velké závody.
 

vbo, Ivan Berka, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Univerzita

Důležité Události