Autobazar

7 rad, jak v bazaru nenaletět při koupi auta!

Jdete si koupit ojeté auto? Minimalizujte riziko, dodržte sedm základních rad! Oslovili jsme automechanika i prodejce v autobazaru.

Většina z nás si někdy ojeté auto šla koupit. Můžete jezdit po inzerátech, nebo zkusit štěstí v bazaru. V obou dvou případech však mějte oči na stopkách, ať se vám z radosti nestane starost.

1. Kupte si jen takové auto, na které opravdu máte
Zní to jako klišé? Pokuď jste si dali na stranu třeba 250 tisíc, můžete za ty peníze mít zánovní Škodu Rapid, osm let staré pětkové BMW v kombíku, ale třeba i VW Touareg. Dobře zvažte, jaké auto vlastně potřebujete (a chcete). V drtivé většině případů platí, že levnější auta mají i levnější sevis a náhradní díly. Nezřídka si někdo v náhlém opojení smyslů koupí luxusní auto za skvělé peníze, aby posléze zjistil, že nová převodovka stojí stejně jako celé auto. Zajímejte se nejen o cenu auta, ale prověřte si i ceny základních náhradních dílů (světlo, okno, blatník, nárazník) a jejich dostupnost. Projeďte si statistiky spolehlivosti, ceny pojištění a vyhledejte si všechny dostupné materiály, zlrátka jděte kupovat ojeté auto s tím, že budete mít vybrané tři nebo čtyři modely, na které budete soustředit svou pozornost. 


DOPORUČUJEME: 5 skvělých ojetých aut, na která byste si při výběru možná ani nevzpomněli...

2. Jakou značku? Vyberte si auto, které bude umět opravit váš kámoš nebo soused.

Servis je u ojetých aut klíčovou záležitostí a pokuď si koupíte auto, se kterým budete muset jezdit jen do značkového servisu, tak jsme si jisti, že radost z nového přírůstku v rodině velmi rychle vyprchá. Pokuď váš nejlepší kamarád opravduje Fiaty, zeptejte se ho na doporučení a klidně si ho kupte. Postará se o vás líp a levněji, než kdybyste si koupili auto, kterému nerozumí a neví kde dobře sehnat díly a na co si dát pozor.


DOPORUČUJEME: 10 nejspolehlivějších a nejméně spolehlivých ojetých aut


3. Stav je důležitější než kilometry

Tachometry se stáčí u aut co mají 80 ale 500 tisíc kilometrů. Mantra „najeto jen“ je pro mnohé kupce to nejdůležitější a vůbec neakceptují skutečný stav auta. Přitom opečovávané auto se čtvrt milionem na tachometru může být ve výrazně lepší kondici než stotisícová ojetina, která jezdila do servisu jen na povinné prohlídky, ale jinak jí nikdo ani pořádně neumyl. ideální je vzít si sebou na prohlídku automechanika, případně nechat prohlédnout auto v servisu. Každý slušný prodávající vám to dovolí a těch pár stovek za prohlídku vybraného auta se vám mnohonásobně vrátí, protože budete vědět, co vás čeká.

Zdroj: Profimedia

4. Hledejte historii

Souvisí to s předcházejícím bodem. Chtějte zkrátka vědět o tom konkrétním autě co nejvíc. Servisní knížka, protokoly z technických prohlídek, certifikát od Cebie, fotodokumentace, faktury za servis... To všechno hraje velkou roli. Raději auto s vyšším nájezdem, ale jasnou servisní historií, než málo km nicméně bez důkazů. Budete pak mít jasnou představu co kupjete a jaké investice budou v nejbližších měsících či letech nudné.


DOPORUČUJEME: Máte jedno z těchto aut? Pak na nic nečekejte a jeďte do servisu!


5. Chtějte auto pořádně projet

Trvejte na zkušební jízdě! Ideálně auto projeďte za studena, to se víc projeví všechny problémy. Poslouchejte pazvuky od podvozku i interiéru, klapot motoru, sledujte dým z výfuku, soustřeďte se, jestli při brždění auto někam netáhne, úmyslně trefte nějakou díru ať vidíte co tlumiče... „Měli jsme testovací trasu a řídili jsme jen my,“ říká Václav Z,. bývalý prodejce známého autobazaru. „Přesně jsem věděl, kde si mám na co dát pozor. Když chtěl řídit zákazník, chtěli jsme po něm zálohu pro případ nehody. Většina lidí pak jela jen na místě spolujezdce, ale tam se spousta věcí zkrátka nepozná.“

6. Prostudujte si pečlivě kupní smlouvu

Vybrali jste si auto? Napřed bedlivě pročtěte kupní smlouvu. V ideálním případě ať jí vidí i právník. Něčemu nerozumíte? Zeptejte se. Něco se vám nelíbí? Trvejte na změně. Je kupní smlouva šíleně složitá? Dejte ruce pryč! Kupní smlouva je to nejdůležitější co máte v ruce při případné reklamaci. I na ojeté auto se vztahuje záruka na utajené vady.

 

DOPORUČUJEME: S prasklým čelním oknem na dovolenou nejezděte, riskujete pokutu

7. Pořádně počítejte
To nejdůležitější na konec. Jestli autobazary na něčem vydělávají, pak je to jejich financování. To že vám auto nebídnou levněji když si od nich vzemete auto na splátky není jen tak. Spočítejte si pečlivě kolik přeplatíte, zahrňte do toho i pojištění, zajímejte se o podmínky, když se dostanete do problémů a nebudete mít na splátky. V případě, že na auto nemáte hotovost, se předem zeptejte ve svojí bance na podmínky financování a z toho pak vycházejte při srovnání s nabídkou bazaru.
 

LÍBIL SE VÁM TENTO ČLÁNEK? SDÍLEJTE HO MEZI SVÉ PŘÁTELE

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Autobazar

Důležité Události