Dítě v autě

7 rad jak správně vybrat dětskou autosedačku + VIDEO

7 rad jak správně vybrat dětskou autosedačku + VIDEO
Zdroj: Volvo

Vybíráte dětskou autosedačku? Pak by hlavní věcí při výběru neměla být jen co nejnižší cena...

Dětská autosedačka je jediná věc, která může vašemu díte při autonehodě zachránit život. Airbagy ani bezpečnostní pásy u malých dětí nefungují, ba pprávě naopak - jsou navržené primárně pro dospělé cestující. Výběru dětské sedačky proto věnujte důkladnou péči. Nerozhodujte se jen podle ceny a abyste prostě nějakou měli...

1. Proč dítě poutat?
Při nárazu by bylo nepřipoutané dítě vymrštěno vpřed přímo proti opěradlu přední sedačky, palubní desce nebo i čelnímu oknu. Síla takového nárazu je několikrát větší než tělesná hmotnost dětí a například při rychlosti 50 km/hod. odpovídá pádu ze třetího patra! Pokuď si někdo myslí, že by dítě udržel na klíně, mýlí se. Navíc váha dospělého člověka může dítě doslova rozdrtit. 

2. Co je to homologace?
V dobrých a značkových obchodech nejspíš nehomologovanou sedačku nenajdete, ale pro jistotu... Dětská autosedačka musí mít označení ECE R44 nebo nově i-Size (ECE R129).


DOPORUČUJEME: VIDEO - v autě si na sluníčku za 30 minut upečete pizzu. Opravdu tam necháte i svoje dítě?


3. Dát dítě na zadní sedačku nebo na přední?
Dítě do patnácti měsíců věku bude určitě bezpečnější v dětské autosedačce otočené proti směru jízdy. Dáte-li autosedačku na přední sedadlo spolujezdce, musíte určitě vypnout airbag!!! Odborníci stálě častěji doporučují stejně poutat děti do čtyř let věku, protože tato poloha je v případě nárazu mnohonásobně bezpečnější než klasická pozice po směru jízdy - nedochází totiž k tak dramatickému zatížení ještě nevyvinuté krční páteře. Konkrétně o je to o víc jak dvě třetiny síly. 

4. Opravdu tři autosedačky?
Ano, bohužel. Nejprve skořápku pro batolata, která dáte vždy proti směru jízdy. Pak ji vyměníte za běžnou dětskou sedačku, která vašemu dítěti vydrží cca do čtyř let. Podle nejnovějších průzkumů se vyplatí sice větší, ale bezpečnější autosedačky BeSafe, které mají nastavitelné ISOfixové uchycení konektory, které dokážou zvětšit prostor pro nožky až od 10 cm. No a poté následuje sedačka co dítěti vydrží až do dvanácti let. Někteří rodiče to řeší podsedákem, ale v tohle případě téměř všechny nárazové testy ukazují tuto ochranu jako nedostatečnou. 

DOPORUČUJEME: Zvířata v autě - 9 tipů pro pohodlné cestování vás i vašich mazlíčků

5. Sedačku vždy vybírejte s dítětem
Nejde o to, aby dítě nadšeně tleskalo, že se mu jeho nová autosedačka líbí, jde o funkčnost a správnou velikost. Dítě do sedačky položte a ideálně ji vyzkoušejte v autě, jak dobře se vám s ní manipuluje a jak jde do auta přichytit. 

6. Nekupujte použité autosedačky
S dětskými autosedačkami je to jako s helmou na kolo či motocykl. Po nárazu mohou mít narušenou vnitřní strukturu a přestože jsou na první pohled v pořádku, tak v případě opakovaného nárazu už fungovat nebudou! Autosedačku z druhé ruky tedy berte jen od přátel nebo od lidí, kde jste si stoprocentně jistí.

7. ISOFIX nebo uchycení tříbodovým autopásem?
Autosedačku se systémem ISOFIX vybírejte pouze v případě, že tímto systémem uchycení autosedačky je vybaven i váš automobil. Prostudujte si i návod k dětské autosedačce!


DOPORUČUJEME: Nedělejte tyto chyby při balení na dovolenou!
 

CRASHTEST - DÍTĚ PŘIPOUTANÉ V AUTOSEDAČCECRASHTEST - DÍTĚ VOLNĚ SEDÍCÍ NA ZADNÍM SEDADLE...


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události