Autoservis

Nepoutáte se? Riskujete život svůj i těch ostatních! VIDEO

Že v autě kvůli bezpečnostním pásům uhoříte? A že se cestující vzadu poutat nemusí? Ale jděte...

Ještě pořád jsou mezi námi řidiči, kteří se v autě nepoutají, nebo jezdí s nepřipoutanými pasažéry. Nejenže porušují zákon, ale hlavně riskují životy. A to nejen svoje, ale i ostatních lidí v autě… Auta jsou totiž navržená tak, aby vás v případě nehody ochránila právě když jste připoutaní. Airbag může nepřipoutaného řidiče zabít, obrovské nebezpečí pro vás představuje i nepřipoutaný pasažér nebod díte, ze kterých se v případě nárazu stává smrtící bolid. Tady jsou nejčastější nepravdy, které můžete slyšet jako výmluvu, proč se v autě nepoutat…


1. Při nehodě uhořím nebo se utopím
Tohle je jeden z největších bludů vůbec! Moderní auta jsou navržená tak, aby v případě nehody nehořela, podle policejních statistik skončí požárem jen půl procenta všech dopravních nehod, tedy jedna z pěti set. Navíc auta většinou jen zřídka shoří vysloveně na popel. Riziko, že auto skončí ve vodě je podle statistik v řádech promile.


DOPORUČUJEME: Problémy s brzdami! Do servisů musí 12 tisíc škodovek a volkswagenů.

2. Vzadu se poutat přece nemusím
Omyl! Při nárazu se vlivem přetížení stává z nepřipoutaného cestujícího na zadních sedadlech ráže velkého kalibru. Může ohrozit spolucestující vedle sebe, ale i na předních sedadlech. Statistiky navíc říkají, že dvě třetiny usmrcených cestujících na zadních sedadlech bylo nepřipoutaných.

3. Poutám se jen na dálnici
Většina řidičů si myslí, že smrtelné nehody se stávají jen ve vysokých rychlostech, ale smrtící může být i boční náraz při nedání přednosti v jízdě ve městě. Nepřipoutají cestující si totiž vzájemně mohou rozrazit lebku nebo zlomit vaz. Většina smrtelných nehod se navíc stává v okruhu padesáti kilometrů od domova, tedy při běžných krátkých jízdách.


DOPORUČUJEME: Motory do nových aut potřebují kvalitní benzín. Kde tankujete vy?

4. Ochrání mi airbagy
Ano, ochrání, ale jen když jste připoutaní. Rychlost vystřeleného airbagu je cca 130 km/h. Umíte si představit, co se stane, když do něj při nárazu vletí nepřipoutaný člověk? Zlomený nos nebo čelist je opravdu to nejmenší.


5. Při nehodě je lepší vylétnout z auta oknem…
Jistě už jste to taky slyšeli: „Řidič přežil, protože vypadnul z auta do pole, auto skončilo v protisměru a tam do něj narazil kamion.“ Nebo ho smetl létající talíř, jasně. Ve skutečnosti je to tak, že při nehodě máte pětkrát větší šanci přežít když zůstanete uvnitř auta. Ochrání vás totiž jeho pevná konstrukce. A bezpečnostní pásy vás udrží na tom nejbezpečnějším místě. Při závodech je to dokonce tak, že by měl řidiči zůstat sedět v havarovaném autě, než na místo dorazí záchranáři. I při nehodách na běžné silnici se často stane, že řidiče či spolucestující utrpí zranění až po té, co vystoupí a srazí je jiné auto…


DOPORUČUJEME: Prasklé čelní okno? Poradíme vám kdy se dá ještě opravit, kdy už ho musíte vyměnit, a kdo to za vás zaplatí!

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události