Aston Martin

Jede 350 km/h, stojí 90 milionů a může jezdit po stropě

Jede 350 km/h, stojí 90 milionů a může jezdit po stropě
Zdroj: Aston Martin

Aston Martin Valkyrie konečně oficiálně. Přestože vypadá jako z komiksu, tak má značky. Vyrobí se 150 silničních a 25 závodních verzí, a přestože cena začíná na 75 milionech, tak každé auto už má svého majitele. Je to fascinující kus techniky! A víc než supersport se hodí označení HYPERSPORT!

Postavili ho, protože mohli. Zúročili na něm všechny poznatky moderního světa a Porsche 918, McLaren P1 i LaFerrari vedle něj vypadají najednou vlastně úplně konvenčně. Aston Martin Valkyrie je už nyní jedním z vrcholů automobilové dokonalosti. Každému detaily byla věnována maximální pozornost, ze snižování váhy se stala posedlost a z optimalizace aerodynamiky musí mít u konkurence noční můry... Adrian Newey, konstruktér a designer monopostů formule 1, si postavil svůj pomník. 


DOPORUČUJEME: Aston Martin bude zákazníkům pro svůj supersport skenovat zadky!

„Valkyrii jsme navrhli bez pravidel a omezení,“ řekl Newey. „Neměli jsme žádný vzor, jen jsme věděli, které věci jsou pro ná klíčové. Aby bylo auto rychlé nejen na rovině, ale i v zatáčkách, musí mít dokonalou aerodynamiku. A díky počítačovým simulacím jsme ji dosáhli, aktuálně jsme cca na 95 procentech konečného vzhledu.“ A teď se držte... Valkyria v rychlosti 350 km/h generuje při váze 1030 kg aerodynamický přítlak 1816 kg!!! Ano, opravdu může jezdit po stropě!

O pohon auta se bude starat atmosférický dvanáctiválec 6,5 l doplněný elektromotorem a celkový výkon by měl být cca 1130 koní. Převodovka je automatická. Vůbec si neumíme představit, jak tahle věc asi pojede, ale baví nás všechny ty věci kolem. Třeba že přední světla jsou o třetinu lehčí nej ty nejlehčí běžně používané světlomety, nebo že běžně používaný znak Astonu by byl moc těžký a samolepka by působila levně, a tak kapotu zdobí znak vyleptaný do tloušťky 0,07 mm (to není překlep), který není přichycen lepidlem (vysoká váha), ale chemicky... 


DOPORUČUJEME: Angličani podlehli poptávce, Aston Martin připravuje do výroby luxusní SUV

Interiér auta je minimalistický, sedačky jsou uchyceny přímo do podlahy a budou vznikat podle pozadí každého z majitelů. Posuvné budou jen pedály, velikosti řidiče se bude přizpůsobovat i délka volantové tyče. Zpětná zrcátka nahrazují kamery a digitální displeje, vše je podřízeno funkci a váze, ale třeba klimatizace samozřejmě nechybí.


DOPORUČUJEME: V lese zapomenutý Aston Martin DB4 má cenu přes 10 milionů...


První Valkyrie se dostanou k zákazníkům v roce 2019. Bohužel, všechny už jsou prodané, a to navzdory ceně 3 miliony liber, tedy nějakých 90 milionů korun. Jestli bude nějaké kus i v ČR se nám bohužel nepodařilo zjistit. 


BAVÍ VÁS AUTA? STAŇTE SE NAŠIMI FANOUŠKY NA FACEBOOKU!

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Aston Martin

Důležité Události