Aston Martin

Motor desetiletí! Úžasný nabušený stroj požene divokou valkýru

Motor desetiletí! Úžasný nabušený stroj požene divokou valkýru
Zdroj: Aston Martin

Extrémní stroj potřebuje extrémní motor. A to, co chystá britský Aston Martin, je naprostý extrém. Pro hypersport Valkyrie vyvíjí společně s Cosworthem atmosférický vidlicový dvanáctiválec s neuvěřitelným výkonem 1014 koní!! Podívejte se na ten nádherný stroj a poslechněte si zvuk, který připomíná staré dobré formule.

Pokud má brzy přijít konec spalovacích motorů, tohle je důstojný poslední vládce. Nejvýkonnější atmosférický agregát světa: vidlicový dvanáctiválec Cosworth. Žádné turbo, žádný kompresor, ale stará dobrá atmosféra, objem 6,5 litru, výkon 1014 koní (746 kW) při 10.500 ot./min, točivý moment 740 Nm při 7000 ot./min a omezovač na ohromující hodnotě 11.100 ot./min.

A k tomu všemu zvuk jak F1! Pusťte si video a poslouchejte:

Úžasný motor bude pohánět chystanou “raketu“ Aston Martin Valkyrie. Britská automobilka při jeho vývoji spojila síly s další anglickou legendou – společností Cosworth, která vyrábí sportovní vozy a známá je dlouholetým působením ve Formuli 1.

Obě firmy se teď dmou pýchou. Zaslouženě. “Pro každého, kdo má v krvi alespoň kapku benzinu, je tohle absolutní špička. Nic nezní lépe a nic nedokáže vyvolat tolik emocí a vzrušení. Výsledkem je mimořádný motor, pochybuji, že bude někdy překonán,“ tvrdí prezident Aston Martinu Andy Palmer.

Valkyrie dostala jméno po valkýrách, válečnicích ze severské mytologie, které se proháněly na okřídlených koních. Má to být špičková raketa s vyladěnou aerodynamikou a nízkou váhou kolem jedné tuny i s náplněmi. Tomu inženýři podřídili i použité materiály a šetřilo se třeba i na světlometech nebo znaku, který bude jen vyleptaný. Také motor váží jen 206 kilo, což je až neuvěřitelné, když se na něj podíváte.

Atmosférický agregát dostane navíc posilu v podobě hybridního ústrojí - systém rekuperace brzdné energie má výkon ještě zvyšovat, z Cosworthu už dřív probleskla zpráva o neskutečných 1.130 koních (843 kW).

To všechno dohromady má umožnit rychlost přes 400 km/h. V zatáčkách by měla Valkyrie čelit přetížení 4,5 G. A pozor, agregát splňuje aktuální emisní limity.

Aston Martin vyrobí jen 175 těchto “stíhaček“, 25 z nich dostane označení AMR Pro a ještě vyladěnější aerodynamiku výhradně pro závodní okruhy. Cena se má v přepočtu pohybovat kolem 60 milionů korun.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události