Lednička

Lednička do auta - jak vybrat tu správnou?

Lednička do auta - jak vybrat tu správnou?
Zdroj: eBay

Internetové obchody hlásí, že autoledničky jsou v dnešních dnech v kurzu, což se dá pochopit. Takže která se hodí zrovna pro vás?

Jasně že můžete jít stejnou cestou, jako to dělaly naše mámy, takže vše co chcete udržet studené napřed dáte do mrazáku a pak zabalíte do mokrého ručníku, ale v dnešní době jsou autoledničky přece jen výrazně komfortnější řešení. Některá auta mají ledničky už zabudované (no dobře, ty si asi nikdo z nás nekoupí) a vítaným doplňkem jsou klimatizované schránky před spolujezdcem a loketní opěrky, kde alespoň nápoje vydrží chladnější, ale opravdové autoledničky to vážně nejsou - vždyť je jen chladí studený vzduch z klimatitace. U autoledníček můžete vybírat hned z několika různých koncepcí. Jde vlastně o tři hlavní kategorie, kdy tou základní jsou termotašky, pak termoelektrické chladničky a naprostou špičkou z hlediska výkonu (ale i ceny) jsou kompresorové chladničky. Zatímco termotašky pořídíte za pár stokorun, na velkou autolednici vám nebude stačit méně jak deset tisíc.

Termotaška
Pasivní forma chlazení, v tomhle případě není o skutečné autoledničky řeč. Ale spoustě lidí postačí, udrží chlad několik hodin i v opravdovém horku. Fungují tak, že namrazíte speciální destičky s kapalinou, které udrží zimu. Studené potraviny a nápoje pak uložíte do termotašky a proložíte destičkami. Hodí se na kratší vzdálenosti a jejich největší nevýhodou je, že s každým otevřením tašky pouštíte dovnitř teplý vzduch.


Termoelektrické ledničky
Začněme tím, že tento typ autoledniček umí obsah nejen chladit, ale v případě potřeby i ohřívat. Většinou udrží vnitřní teplotu nižší o nějakých dvacet stupňů než je okolní teplota, což je ve většině případů dostačující, ale pořád počítejte s tím, že vaší domácí lednici se rovnat nemůže. Termoelektrické autoledničky se nabízejí v několika velikostech a provedeních, všechny jsou pak napájené buď ze zásuvky zapalovače v autě, ale můžete je připojit o do běžné sítě. Co se ohřevu týče, tak teplotu v nich lze dle typu a provedení vyhnat od 55 do 65°C.

Kompresorové ledničky
Tady se už bavíme o skutečně výkonných lednicích, jejich provedení je identické s běžnou domácí ledničkou a tyhle autoledničky tedy umí nejen chladit, ale i mrazit. A to tak že pořádně - běžně zvládnou teploty až do -15°C. Ve většině případů nabízí velký vnitřní objem, od 15 až do 80 litrů, dle provedení, ale počítejte s tím, že v autě už vám zaberou dost místa, že by okolo nich měl neustále z provozích důvodů proudit vzduch, a že jsou těžké. Většinou jsi je tedy kupují jen lidé, kteří chtějí nejen autoledničku na převoz potravin v autě, ale zároveň ji pak používají i třeba při kempování. Jejich ceny začínají na osmi tisíc korunách.

Praktické rady
Když budete lednici kupovat, tak volte takové provedení, které už dává nějaký smysl. Do těch nejmenších se totiž často vejdou jen plechovky s nápoji, plastovou láhev 1,5 l už do nich neuložíte. A to je škoda. Takže raději větši provedení s variabilním vnitřním uspořádáním, které lze v případě potřeby i zcela vyjmout. Soustřeďte se na výkon i příkon, víc než vnější design je pak důležitější jak se dá lednice odnést a jak se zavírá. Při výběru autoledničky je lepší ji vidět ve skutečnosti než jen na obrázku na internetu, klidně si si sebou vezmte i běžnou PET láhev, abyste měli jasnou představu. Pokuď autochladničku využijete jen jednou v roce, pak vám asi stačí i ta termotaška, případně si můžete chladničku do auta i vypůjčit.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události