Jízda v protisměru

Co máte dělat, když vjedete na dálnici do protisměru?

Jízda v protisměru na dálnici nebo na pražském okruhu? Stává se to čím dál častěji! Ale víte, co máte dělat, kdyby se to náhodou stalo i vám?

Jeden z našich čtenářů natočil video, jak proti němu v Praze na nájezdu na dálnici D1 vyjede auto v protisměru. S největší pravděpodobností sjel řidič špatně z čerpací stanice. Podobných situací se ale stávají desítky, nezřídka však končí fatálně. Rok starý případ, kdy šestašedesátiletá řidička sjela do protisměru na dálničním obchvatu u Plzně a jela tak patnáct kilometrů, skončil „jen“ havárií tří aut, která se jí snažila vyhnout.


DOPORUČUJEME:
Jak nastavit zpětná zrcátka? 7 triků, které vás v autoškole nenaučili


 

„Když řidič vjede na dálnici do protisměru, je dezorientovaný a může mu chvíli trvat, než si naléhavost celé situace naplno uvědomí,“ říká dopravní psycholožka Vlasta Rehnová. Přitom policisté mají v tomhle případě naprosto jasno. Rozsvítit okamžitě dálková i vystražná světla, aby bylo auto co nejlépe vidět už zdálky, zpomalit, a jen co je to trochu možné, tak bezpečně přejet do odstavného pruhu, nebo na krajnici na levé straně. V žádném případě by řidič neměl couvat, nebo se na dálnici otáčet!!! Poté by měla posádka neprodleně opustit vozidla a schovat se za svodidly, určitě by měli všichni mít obléknuté reflexní vesty. Pak je čas kontaktovat policii na lince 158.

DOPORUČUJEME: Revoluce, na Slovensku dostal řidič pokutu za příliš pomalou jízdu po dálnici! 


Za jízdu v protisměru na dálnici vám hrozí 7 bodů do karty řidiče a 
tento přestupek se řeší ve správním řízení, pokuta může být maximálně 10 tisíc korun. „Setkáváme se s tím, ale nikdy to nebylo úmyslné. Většinou jde o nepozornost,“ říká člen dálniční policie, který si však nepřál být jmenován. „Naposledy jsme řešili případ maminky, která měla v autě dvě brečící děti a špatně najela na dálnici. Zůstala stát cca sto metrů za nájezdem, nevěděla co dělat. Bezpečně jsme ji doprovodili zpět, tady nemělo smysl ji nějak trestat, jak z toho byla sama vyděšená.“Situaci, kdy hrozilo, že byste mohli najet na dálnici do protisměru jste možná zažili už i vy. „Stalo se mi to snad dvakrát, pokaždé v Čechách,“ říká Tomáš Menzl, který žije dlouhé roky v Rakousku. „V Rakousku jsou totiž protisměrné vjezdy na dálnici jasně označené dopravní značkou, je to perfektní prevence, nechápu, že to tak není i v ČR.“

LÍBIL SE VÁM TENTO ČLÁNEK? STAŇTE SE NAŠIMI FANOUŠKY NA FACEBOOKU!

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události