Havárie

VIDEO: Na olejové skvrně havarovalo na Nordschelife 10 aut

VIDEO: Na olejové skvrně havarovalo na Nordschelife 10 aut
Zdroj: Policie Mayen

Volné víkendové jízdění na legendárním okruhu Nordschleife se změnilo v noční můru. Na olejové skvrně havarovalo deset aut, škody jsou obrovské.

Závodnímu okruhu Nordschleife se říká Zelené peklo. Nazval ho tak kdysi závodník Jackie Stewart, a ta přezdívka mu opravdu sedí. 21 kilometrů dlouhá dráha patří k těm závodním okruhům, které milujete, nebo nenávidíte. Všichni bez výjimky vám ale řeknou, že tady není prostor na chybu. Spousta slepých horizontů, extrémní převýšení, nulové únikové zóny, neustále se měnící asfalt. Teď o víkendu trať Nordschleife všem opět připomněla, že ta přezdívka je oprávněná...  


DOPORUČUJEME: Český jezdec v Caterhamu v Zeleném pekle! Z téhle jízdy se vám zatočí hlava...


Z oranžového McLarenu 650S totiž na asfalt vytekl olej, v extrémně nebezpečném úseku zvaném Liščí roura. „Zrovna v tomhle místě se bežně jezdí rychlostí přes 200 km/h,“ říká Jan Červenka, šéfredaktor AutoTN.cz, který s týmem Hello Titty Racing na Nordschleife závodí v sérii VLN. „Prudké klesání, pak silná komprese, kdy se auto doslava přilepí k asfaltu. Únikové zóny tady mají dva metry a pak už jsou svodidla. Jakákoliv chyba je zde fatální. A na oleji se najednou stanete z řidiče jen pasažérem, auto vůbec nereaguje, můžete jen čekat. V téhle rychlosti se nestihnete ani pomodlit.“ Přesvědčilo se i o tom řidiči, kteří na olejové skvrně z McLarenu havarovali. Auta se doslova rozprskla o svodidla, případně se posrážela mezi sebou. Deset lidí bylo zraněných, z toho čtyři těžce. Na místě zasahovalo třicet lidí, pět sanitek a dva vrtulníky. Škody byly tak vysoké, že trať už zůstala pro zbytek dne uzavřena, napřed škody vyhodnocovali experti z pojišťovny, pak nastoupila do práce servisní četa, aby vyměnila rozbitá svodidla.


DOPORUČUJEME: Rekordní jízda! Podívejte se, jak Lamborghini Huracán Performance překonalo rekord silničních aut na Nordschleife!

„Na Nordschleife se podobné nehody stávají, všichni kdo tady jezdí, jedno jestli závodníci nebo nadšení amatéři, s tím počítají,“ přiznává Honza Červenka, který na Nordschleife učí i lidi řídit. „Svým žákům vždycky říkám, že olej je přesně ta situace, na kterou se nemůžete připravit. Většině nebezpečných okamžiků se lze vyhnout, ideálně jim předejít, případně se dají nějak vyřešit, ale tohle je spíš o štěstí, případně od všeho trochu.“ Ukazuje to i video řidiče s přezdívkou Thilo, který se do celé skrumáže připletl. Každopádně práce s volantem, to je radost se dívat!


DOPOPRUČUJEME: Na Nordschleife testuje i Škoda Karoq. Podívejte se! 


Na Nordschleife se sice pořád závodí, ale ještě víc se trať používá k testování nových aut, jezdí zde automobilky doslova z celého světa. Platí, že které auto je rychlé tady, bude pak rychlé úplně všude. Extrémně náročná trať pak prověří i mechanickou odolnost vozidel, testovala se tady třeba i Škoda Karoq. Okruh je zároveň oblíbeným místem pro ježdění všech nadšených řidičů, kteří tady jezdí v rámci volných jízd, nebo při takzvaných Track days. 

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události