Hasiči

Hasiči na dálnici D1: Češi neumí uvolnit pruh pro záchranáře!

Hasiči vyjížděli k nehodě hořící cisterny na dálnici D1 u Hranic na Moravě. Nyní zveřejnili video, na kterém je vidět, jak spousta řidičů v koloně zmatkuje a neví, co má dělat. Při výjezdu záchranářů jde přitom o vteřiny.

Na zveřejněném videu je vidět především chaos, řidiči stojící v koloně kličkují mezi jednotlivými pruhy a netuší, jestli mají uhnout do prava, do leva, nebo zůstat stát na místě. V tomto místě má přitom dálnice tři pruhy a je dostatečně široká. Jistě, stres, když za vámi houkají záchranáři dělá svoje, ale stačí respektovat základní pravidla jak uvolnit prostor záchranným složkám a vše může proběhnout naprosto hladce. Moc se nám líbí, že třeba v Rakousku musí řidiči vytvořit volný pruh pro záchranáře již při přijíždění do kolony! Takže jak se máte chovat?
 

Na okresce, kde se jezdí jen jedním pruhem v každém směru
S dostatečným předstihem zpomalte tak ať kvůli vám nemusí brzdit záchranáři a uhněte s autem maximálně do leva, využijte pro to celou šířku krajnice. Nečekejte, až vás záchranáři úplně dojedou, reagujte co nejdříve.


DOPORUČUJEME: Houby se vám mohou prodražit, za parkování v lese můžete dostat pokutu až 100 tisíc!

Na dálnici, kde se jezdí dvěma pruhy
Vždy uhněte ke svému kraji, vytvořte dostatečně široký průjezd prostředkem dálnice. Nechte si vždy lehkou rezervu od auta před vámi, ať máte možnost reagovat. Snažte se vytvořit pruh pro záchranáře předem i když vám to zákon přímo nenařizuje, dáte tak správný příklad ostatním řidičům!

Na dálnici, kde se jezdí třemi pruhy
Záchranná ulička se tvoří tak, že se nechává volný průjezd mezi pravým a prostředním pruhem, auta z prostředního pruhu tedy uhýbají do leva! Šířka pruhu pro záchranáře by měla mít minimálně 3 metry! To je případ i inkriminovaného kusu dálnice.

DOPORUČUJEME: Kdy můžete jet rychleji než dovolují předpisy?


Pozor, v zahraničí to bývá jinak!
Výše zmíněné platí pro české dálnice, v zahraničí to ale bývá na tříproudové dálnici tak, že pruh pro záchranáře se tvoří mezi levým a středním pruhem, auta ze středního pruhu tedy uhýbají do prava!

Pokuta 2000 Kč, ale i 2 180 Euro!
V Čechách můžete za nevytvoření pruhu pro záchranáře dostat pokutu až 2000 Kč, v Rakousku je to až 2180 eur (tedy více než 58 tisíc Kč). Připomínáme povinnost vytvořit záchranářskou uličku již při dojíždění do kolony. V Německu platí, že při vytvoření záchranného pruhu je vyžadováno zastavení provozu.


ŘÍDÍTE? STAŇTE SE NAŠÍM FANOUŠKEM NA FACEBOOKU, UDĚLÁME Z VÁS LEPŠÍHO ŘIDIČE!

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události