Testování

Řidiči, kteří se převlékají, aby vypadali jako sedadlo auta. Proč?

Řidiči, kteří se převlékají, aby vypadali jako sedadlo auta. Proč?
Zdroj: Ford

Vezmou si na sebe kostým, který úplně splyne se sedadlem auta. Aktivují všechny systémy a vyrazí do práce, tedy na jízdy do běžného provozu. Auta bez řidiče pak lidi děsí i baví zároveň. Připadá vám to jako zábava? Ford tak testuje novou světelnou signalizaci, která dává chodcům, cyklistům i ostatním řidičům najevo, co auto v následující chvíli udělá.

Při testování autonomních aut narážejí automobilky neustále na jeden problém - jak komunikovat s ostatními účastníky provozu. Autonomní auta si mezi sebou rozumí, ale co chodci, cyklisté a běžní řidiči? Když v Německu testovali autonomní Mercedesy v běžném provozu, auta zvládala křižovatky, jízdu po dálnici i okresky. Problém však nastal, když u přechodu pro chodce stáli lidé. Auto před ním zastavilo a stálo tak dlouho, než chodec nepřešel. Přitom běžně stačí jednoduché kývnutí hlavy nebo mávnutí rukou, aby řidič dal chodci najevo, že jej nechá přejít přes silnici. Ale jak to bude v budoucnosti plné autonomních vozů?

DOPORUČUJEME: Autonomní auta budou jezdit v Čechách po dálnici D2 a D8. Zatím jen v testovacím provozu.


BAVÍ VÁS AUTA A SVĚT KOLEM NICH? ZAPARKUJTE U NÁS NA FACEBOOKU!


Světelné signály jsou lepší než text
To právě teď zkouší Ford společně s Dopravním institutem při polytechnické univerzitě ve Virginii. Společně hledají způsob, jakým může auto bez řidiče komunikovat s ostatními účastníky provozu na veřejných komunikacích.„Pochopit, jak autonomní vozy ovlivňují okolní svět v jeho dnešní podobě, nám pomůže, abychom se mohli připravit na podmínky, které budou panovat zítra,“ řekl John Shutko, technický specialista Fordu. „Chceme přijít na to, jak bez lidského řidiče za volantem nahradit drobná gesta jako kývnutí hlavou nebo mávnutí rukou a umožnit tak autonomním vozům efektivní pohyb mezi ostatními.“ Ford zvažoval řadu různých možností, v první řadě zobrazování textu, ale to však zamítli, protože žádný jazyk není srozumitelný všem lidem. I symboliy se nakonec ukázaly jako nejednoznačné. nejlepším řešením se nakonec zdají být světelné signály.
 

DOPORUČUJEME: Elektrický kamion od Tesly nebude potřebovat řidiče!


Auto bez řidiče v běžném provozu

Důvod je nasnadě, ty pro odbočování a brzdění jsou standardizovány po celé světě, teď už zbývá jen vymyslet pár dalších, který by zahrnovaly třeba signály pro dávání přednosti nebo zrychlování.Při praktických zkouškách umístil Ford světelný panel na čelní sklo testovacího vozu Transit Connect a přidal šest kamer, které zabírají prostor celých 360 stupňů okolo vozu a zaznamenávají chování ostatních účastníků provozu. Řidič, který je převlečený za sedadlo, není na první pohled vidět, čímž vzniká dojem, že se vůz pohybuje v provozu sám. Auto jezdilo po silnicích v Severní Virginii ve městě Arlington, místě s hustým provozem a vysokým výskytem chodců. Testování probíhalo v srpnu, kdy vědci natáčeli video s reakcemi lidí okolo vozu. Celkem se podařilo získat 150 hodin dat, což odpovídá ujetým 2800 kilometrům v městském provozu, kde se pohybovali chodci, cyklisté a další řidiči aut. Externí signály se aktivovaly 1 650krát na nejrůznějších místech – na křižovatkách, parkovištích, garážích i příjezdových cestách k letišti.

Jak auto komunikovalo?
Dávání přednosti: Dvě bílá světla se pohybují ze strany na stranu, aby dala okolí najevo, že se vůz chystá zastavit a dát přednost


Aktivní řízení: Nepřerušované bílé světlo indikuje, že vůz jede v autonomním režimu

Příprava k rozjezdu: Rychle blikající bílé světlo indikuje, že se stojící vůz chystá dát do pohybu


DOPORUČUJEME: Uber zastavil jízdy autonomních Volv XC90, protože auta dělala chyby

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události