Emise

Praha vyšle do ulic hlídky, budou měřit emise naftových aut

Praha vyšle do ulic speciální hlídky, budou měřit, jestli auta s naftovými motory nemají poškozeny, nebo dokonce demontovaný filtr pevných částic.

„Ukazuje se, že vzhledem ke kvalitě ovzduší jsou velkým problémem naftová auta, která mají mít filtr pevných částic, ale ten buď nefunguje, nebo je poškozený, nebo dokonce záměrně vymontován, což je podle mě doslova ekologický zločin, který tito lidé páchají na zdraví spoluobčanů. A já bych teď chtěla zjistit, kolik v Praze jezdí takových aut,“ řekla pražská radní Jana Plamínková v rozhovoru pro ČTK. Metropole už vypsala veřejnou zakázku, ale než najde firmu, pošle do města hlídky, které to budou se speciálními přístroji zjišťovat. „Nebudeme auta zastavovat, takové měření není zcela přesné, nicméně zjistí se, kdy auto nebude mít filtr, bude totiž vydávat řádově vyšší množství částic, než by mělo,“ řekla radní. První hlídky by se měli na ulicích objevit ještě na podzim, od jara pak už by to měla dělat specializovaná firma.


DOPORUČUJEME: Kupujete auto s naftovým motorem? Můžete mít problém!

Plamínková rovněž uvedla, že Praha chce ve spolupráci s policií ČR prověřovat, zda se nepodvádí při měření emisí. „Objevují se totiž podezření, že stanice šidí kontroly emisí a projdou jí i auta s poškozeným nebo odmontovaným filtrem,“ řekla Plamínková. Ta zároveň přišla i s tím, že by v případě problémů se smogem mohlo město sáhnout k extrémním opatřením, jako je třeba omezení vjezdu aut do metropole.


JEZDÍTE? PAK V TOM POJEĎTE S NÁMI NA FACEBOOKU!

Filtry pevných částic jsou v poslední době hodně diskutované téma. Mnoho řidičů totiž jezdí s nefunkčními filtry, nebo si je dokonce nechávají vymontovávat úmyslně. Filtry pevných částic zachycují prachové částice a mají omezenou životnost. Když je filtr plný, zvyšuje se spotřeba a klesá výkon vozu. Nový filtr pak stojí od 10 tisíc korun výš.

DOPORUČUJEME: Auta znečišťují ovzduší méně, než jste si možná mysleli...

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události