Škoda

Takhle měl vypadat Favorit! Zapomenuté designérské skici...

Takhle měl vypadat Favorit! Zapomenuté designérské skici...
Zdroj: Bertone

Zatímco Škodu Favorit na silnici ještě občas potkáte, tak italské designérské studio Bertone, kde Favorita navrhli, už krachlo.

Světoznámou italskou karosárnu Bertone založil v roce 1912 Giovanni Bertone. Dokázal ji udržet i přes dvě světové války, a pak ji převzal jeho syn Nuccio, který byl nejen nadaný designér, ale i obchodník. A taky vychovatel talentů - pod ním vyrostli Giorgetto Giugiaro, který si pak založil vlastní karosárnu, ale i Marcello Gandini, tvůrce Lamborghini Miura a Countach.


DOPORUČUJEME: Jozef Kabaň exdesignér Škodovky, už pracuje pro BMW. Znáte jeho nejslavnější auta?

Firma v dobách své největší slávy vyráběla 40 tisíc aut ročně, připravila tisíce návrhů a stojí za finálním designem desítek aut. Mezi ně patří třeba legendy jako Alfa Romeo Giulietta Sprint, Aston Martin DB4 Jet, BMW 3200 CS, Ferari 250 GT Berlinetta Lusso, Iso Grifo, Lamborghini Miura, Espada, Countach a Diablo, Lancia Stratos, Citroen XM, ZX a Xantia, ale třeba i Škoda Favorit. Ani slavná historie však nezabránila krachu firmu, který přišel na přelomu tisíciletí, horko těžko se karosárna dožila stoletého výročí a v roce 2014 definitivně krachla. Mezi jednu z jejích zakázek patřila i Škoda Favorit. Vznikla na objednávku přímo z Mladé Boleslavi a právě v dnešních dnech probíhá v Muzeu v továrně unikátní výstava, přibližujícího vznik auta, které škodovku postavilo na nohy a otevřelo jí dveře k Volkswagenu.


DOPORUČUJEME: Škoda Favorit slaví 30. narozeniny. Dnes by stála 800 tisíc. Co všechno jste o ní možná nevěděli?

Vybrali jsme několik zapomenutých návrhů, jak taky mohl Favorit vypadat. Měl existovat ve vícero karosářských provedeních, kromě hatchbacku i jako sedan a kabriolet, a taky měl mít trochu jiný interiér, ale tehdejší technologie nedovolili jeho výrobu. Nu, posuďte sami...

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Škoda

Důležité Události