Pneumatiky

Nejčastější chyby při výměně pneumatik. Neděláte je i vy?

Nejčastější chyby při výměně pneumatik. Neděláte je i vy?
Zdroj: Profimedia

Brzy začne platit povinnost jezdit na zimních pneumatikách. Mnoho motoristů se však při výměně pneumatik dopouští chyb.

Blíží se období přezouvání na zimní pneumatiky. Někoho čeká jen výměna sady kol, někdo bude muset koupit nové pneumatiky. „Od 1. listopadu začne platit povinnost jezdit na zimních pneumatikách,“ připomíná Pavel Foltýn z Auto ESA. „Jedná se o pneumatiky s viditelným označením M+S na bočnici, takže tuto povinnost mohou splňovat i některé celoroční pláště,“ dodává.


DOPORUČUJEME: Zimní pneumatiky - 6 rad od profesionálního řidiče

Hodně lidí se dnes spoléhá na dvě sady kol a přezouvání řeší svépomocí. Motoristé tak mohou ušetřit několik set korun za přezutí v pneuservisu, ale zcela bez starostí takový úkon není. „Kola by se měla před každým nazutím na auto znovu vyvážit, což nikdo doma svépomocí bez profesionálního zázemí nezvládne,“ říká Foltýn z Auto ESA. Nevyvážené kolo zvyšuje vibrace a hlučnost, snižuje jízdní komfort a v extrémním případě může způsobit i výrazné zhoršení jízdních vlastností. Mnoho lidí vibrace zaměňuje s poškozením zavěšení nebo ložiska, ale často se jedná právě jen o nevyvážené kolo.“


STAŇTE SE LEPŠÍM ŘIDIČEM, ZAPARKUJTE U NÁS NA FACEBOOKU!

Velkým riskem je pak koupě použité sady kol a pneumatik. Na opotřebované pneumatiky nikdy nedostanete záruku a především máte jen velmi malou šanci poznat, jestli jsou kola v pořádku. Vidina ušetřených peněz se tak rázem může změnit v další nutné investice. Při koupi zcela nové sady by se měl motorista řídit především doporučením výrobce. Nezáleží tolik na značce a modelu pneumatiky, důležité je dodržet doporučené rozměry pro konkrétní model auta, vhodné rozměry kol a pneumatik jsou uvedeny ve velkém technickém průkazu. S velikostí kol by se nemělo experimentovat, musí se důsledně dodržovat doporučení výrobce auta.


DOPORUČUJEME: Velký test zimních pneumatik pro rok 2017. Jaké si máte kupit?

Častou chybou při koupi nových zimních pneumatik je právě koupě nesprávného rozměru. Zejména pokud kupujete pneumatiky po internetu, snadno se lze na klávesnici překlepnout a zadat chybný rozměr. Vše před objednávkou důkladně zkontrolujte. Poctivý prodejce vám zboží vymění, ale zcela bezplatné to nebývá. Horší je to pak s koupí sice správného rozměru, ale nevhodného typu nebo zkrátka nekvalitních neoriginálních pneumatik. Je dobré sledovat aktuální testy zimních pneumatik a vybrat si ten model, který poskytuje nejlepší požadované vlastnosti. „Cenový rozdíl mezi neznačkovou nekvalitní pneumatikou a špičkovou kvalitní bývá dnes na běžné auto jen v řádu stokorun,“ doplňuje Pavel Foltýn z Auto ESA. Šetření na pneumatikách se nevyplácí, protože jde především o bezpečnost.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Pneumatiky

Důležité Události