Ojetiny

7 zaručených způsobů, jak zvýšit cenu ojetého auta

7 zaručených způsobů, jak zvýšit cenu ojetého auta
Zdroj: Youtube

Chcete prodat svoje, nebo jste si teď koupili nové, ale víte, že ho za dva roky (opět) vyměníte? Tady je 7 způsobů, jak udžet jeho cenu na nejvyšší možné míře.

1. Kupte si auto, které se bude dobře prodávat
Hned na začátku si udělejte jasno v tom, co si od svého nového auta (a je jedno, jestli je opravdu úplně nové nebo z druhé ruky) očekáváte. Pokuď si ho chcete nechat na věky věků, pak to neřešte. Jestli však držíte auto jen několik let, protože je třeba rádi měníte, nebo budete potřebovat větší, tak to zohledněte už při nákupu. Nejlépe se totiž prodávají nekomfliktní auta - běžná barva laku (stříbrná, černá, červená, bílá), s osvědčenými motory. Zajímavým a vyzkoušeným typem je koupit auto v barvě a výbavě, které automobilka používá při představení vozu. Všichni si totiž takhle nakomfigurovaný vůz pamatují a okamžitě si ho s konkrétním modelem spojí.

2. Jasná servisní historie
Pravděpodobně nejdůležitější věc při nákupu vozu z druhé ruky. Nikdo po vás samozřejmě nechce, abyste kvůli tomu s desetiletým autem jezdili na servis do značkového servisu a drželi servisní knížku, ale je fajn schovávat si faktury za všechny návštěvy servisu, v případě poškození vozu pak pořídit fotodokumentaci. Když třeba necháte auto olakovat jen kvůli tomu, že vám ho někdo poškrábal na parkovišti, tak jsou fotky jasně průkazné. Pokud si auto servisujete sami, opět si pořiďte dokumentaci a nechte si alespoň faktury za díly. Držte si i původní doklady když jste auto koupili, schovávejte i protokoly z STK.

DOPORUČUJEME: Nejstarší vozový park v Evropě? Mají ho naši sousedi!

3. Udělejte na něm technickou prohlídku
Pokuď vám končí technická prohlídka za tři měsíce, tak investujte ty necelé tři tisíce korun a prodejte auto s čerstvou technickou. Kupující bude vědět, že má na další dva roky pokoj a při výběru z několika dalších aut to určitě zohlední.

3. Originální stav
Při prodeji odstraňte z auta všechny neorginální věci jako jsou třeba potahy na sedačkách nebo tuningová kola a vraťte ho do původního stavu. Většina lidí má auta jako spotřební věc a upřednostňuje vůz tak jak vyjel z fabriky. Pokuď máte výrazně upravené auto, zkuste ho prodat jako unikát. Když si do svého vozu pořizujete třeba držák telefonu nebo háček na oblečení, vždy myslete na to, aby nedošlo k nevratnému poškození, to samé platíi když si třeba chcete dopřát lepší audiosystém.

DOPORUČUJEME: Řešíte u auta jen stav tachometru? Děláte chybu!

4. Důkladně ho umyjte zevnitř i zvenku
Pro mnohé samozřejmost, ale zkušenosti hovoří o tom, že spoustu aut nabízí prodávající prostě tak, jak s nimi jezdí. Jenže kupující si mnohdy do auta se špinavými sedačkami prostě jen odmítá sednout. Když budou vedle sebe dvě auta, a jedno bude špinavé a druhé čisté, je jasné, které vzbudí větší zájem. Rozleštění laku karoserie vás přijde na pár tisícovek, ale když má třeba auto vyšisovalý lak, tak jen tato proměna umí výrazně zvýšit jeho cenu.

5. Chovejte se k auto slušně
Řekněme si to na rovinu, vůz s prasklým čelním oknem, prokluzující spojkou a se sedačkami propálenými od cigarety se vám bude prodávat mizerně. Chovejte se k autu slušně, chlaďte turbo, nejezte v něm a nekuřte, udržujte ho průběžně čisté... Tohle všechno se vám v dlouhodobém horizontu vrátí.

DOPORUČUJEME: Nejspolehlivější auta? Škodovky mezi nimi nehledejte. Velký žebříček!

6. Chyby opravte, nebo je přiznejte
Prasklý kryt zadní lampy nebo důlek na dveřích? Obojí stojí za tu drobnou investici, abyste mohli auto prodávat jako stoprocentní. Pokuď už je na autě nějaké poškození, pak ho čestně přiznejte, ať má kupující pocit, že s ním jednáte na rovinu. Doložte vše co jste s vozem prováděli, prezentujte jeho silné stránky, umožněte prohlídku v servisu nebo na zvedáku, samozřejmostí je pak zkušební jízda. Když bude řídit zájemce, tak klidně chtějte zálohu, to když by při zkušební jízdě došlo k poškození vozu.

7. Nabídněte auto přes své známé
Ještě než dáte auto do anonymní nabídky někam na internet, tak ho zkuste nabídnout přes svoje známé. Při nákupu nového vozu dá totiž většina lidí na osobní doporučení. Auto pečlivě nafoťte, pořiďte k němu krátký a vystížný komentář, sdílejte ho pak na sociálních sítích, nebo ho klidně pošlete přes mail, jestli třeba někdo v okruhu vašich známých podobné auto nehledá.

DOPORUČUJEME: Expert radí - Mýt auto v zimě? ANO nebo NE?

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ojetiny

Důležité Události