Auto

Pozor na nový benzin E10! Může vážně poškodit motory starších aut

Na českém trhu se pomalu objevuje nový benzin obsahující biosložku, který nese označení E10. Palivo je sice ekologičtější, avšak obsahuje dvojnásobek lihu a může poškodit motory starších aut. Odborníci také varují, že palivu nesvědčí, když řidič příliš nejezdí a v nádrži benzin zůstává dlouho.

V zahraničí a pomalu už i v Česku se mohou řidiči na čerpacích stanicích setkávat s novým typem paliva E10. To obsahuje zvýšení podíl biosložky. Za uvedením paliva na trh je hlavně sílící tlak Evropské unie na zvyšování podílu biopaliv v dopravě a na snižování emisí z paliv.

Nový benzin ale může potrápit především majitele automobilů vyrobených před rokem 2005. Palivo je sice ekologičtější, ale obsahuje dvojnásobek lihu a může poškodit motor.

Líh totiž do sebe rád nasává vodu, což způsobuje, že odsává vlhkost v motoru, která následně klesá na dno a může způsobit korozi. "V palivu se vytvářejí kaly, které jsou důsledkem zvýšené oxidace paliva. Zároveň se na dně nádrže vytvoří jemná vrstva vody, protože to palivo na sebe váže více vody než dosud. A ta voda znemožňuje další startování, působí korozivně na celý palivový systém a páchá škody," uvedl motoristický novinář Václav Lipavský pro tvnoviny.sk.

Související obsah

Ethanol zároveň i zkracuje životnost samotného paliva. "Benzín by neměl v nádrži stát déle než tři měsíce," dodal Lipavský. To může být problém hlavně pro řidiče, kteří teď kvůli pandemii příliš nevyjíždí.

Distribuce benzinu E10 je v Česku stále pouze povolena, nikoliv nařízena. V budoucnu by měl nahradit Natural 95. Na trhu jej ale zatím nabízí jen jedna společnost.

Tuzemští řidiči se ale i tak musí připravit na to, že budou dřív nebo později nuceni začít tankovat dražší 98 oktanový benzin, anebo vyměnit starší auto za novější model.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události