Změna

Změny pro řidiče, které začínají platit v roce 2018

Změny pro řidiče, které začínají platit v roce 2018
Zdroj: Thinkstockphotos

Na dálnicích bez poplatků, zpřísněné emise a nové testy v autoškole.

Motoristy čekají v novém roce 2018 novinky, které budou ve většině případů vítané. Jestli jste se ale těšili na spoustu nových dálničních kilometrů, tak vás zklameme. Ministerstvo dopravy je sice slibuje, ale v příštím roce dojde jen k otevření dvou zmodernizovaných úseků dálnice D1 - mezi Přerovem a Lipníkem nad Bečvou a mezi Postoloprty a Bitozevsí. Další dálniční kilometry a některé důležité úseky rychlostních silnic se však začnou stavět.

1. Nové silnice
Bude pokračovat modernizace dálnice D1, ale otevřeny budou jen dva výše zmíněné úseky. Nicméně Ředitelství silnic a dálnic společně s ministerstvem dopravy slibují do roku 2021 zprovoznit 210 kilometrů dálnic - 110 kilometrů nových dálnic a 100 kilometrů modernizované dálnice D1. Zároveň ministerstvo mluví o tom, že do tří let začne stavět dalších 180 kilometrů dálnic, ale třeba i východní část pražského okruhu okolo Běchovic. Zároveň se začínají stavět i další dlouho vyhlížené městské obchvaty, a to Břeclavi, Frýdku Místku, Hradce Králové, Karviné, Klatov, Opavy, Otrokovic, Ostravy–Poruby, Slaného, Strakonic a Znojma.


DOPORUČUJEME: 250 tisíc lidí má propadlý řidičák. Nejste mezi nimi?

2. Dálnice zadarmo
Vybrané úseky dálnic budete moci projíždět bez dálniční známky. Jde o místa kolem měst, kdy se má ulevit dopravě, jde o pět úseků v celkové délce 41 kilometrů. Konkrétně to je dálnice D3 u Veselí nad Lužnicí, D6 mezi Chebem a Karlovými Vary, D46 u Hněvotína, D52 u Pohořelic a D55 kolem Otrokovic.

3. Zpřísněné emise
Od nového roku už bude muset být každé měření emisí online. Pracovníci emisní stanice budou stejně jako na STK vše dokumentovat na fotografie a teprve po zanesení fotek do databáze budou moci začít s měřením, jehož výsledky se rovnou ukládají do databáze, do které mají přístup všechny emisní stanice i ministerstvo dopravy. Skončí tak podvody s emisemi.

DOPORUČUJEME: Nová pravidla měření emisí - upravená auta neprojdou

4. Nové otázky v autoškole
V druhé polovině roku 2018 dojde k úpravě elektronických závěrečných testů v autoškole. Půjde o nové otázky, žádné se vyjímat nebudou. Změní se i závěrečné zkoušky na motocyklu, kde půjde hlavně o praktické znalosti.

5. SPZ budou chráněny hologramem
Nově vydávané registrační značky budou mít hologram, který by měl zabránit jejich falšování. Najdete je na místě, kam se dřív vylepoval emisní štítek. 

DOPORUČUJEME: (Ne)legální úpravy aut ovlivní spotřebu i životnost motoru

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události