Bezpečnost

Prvenství pro Hyundai - vyvinul airbag pro střešní okno VIDEO

Prvenství pro Hyundai - vyvinul airbag pro střešní okno VIDEO
Zdroj: Hyundai

Móda velkých panoramatických oken se může negativně promítnout do bezpečnosti auta. Hyundai jako první automobilka na světě představil airbag pro střešní okno.

Přední airbagy, boční airbagy, hlavové airbagy, kolenní airbagy... Když se v roce 1972 objevil na trhu první sériově vyráběný vůz s airbagem, nebyl to Mercedes ani Volvo, ale Chevrolet. Konkrétně šlo o model Impala. Mercedes ním přišel až o devět let později u své vlajkové lodi Merceces S, generace W126. Nyní jsou čtyři airbagy standardem u všech nových aut, ničím výjimečným nejsou ani kolenní airbagy. Nyní Hyundai přichází s novinkou - airbagem pro panoramatické střešní okno.

DOPORUČUJEME: Bouračka na dálnici! Víte co máte dělat a na co si dát pozor?

Právě tato velká střešní okna u moderních aut vzbuzují otázku, jak nebezpečná jsou pro posádku v případě nárazu. Automobilky sice tvrdí, že ani při převrácení nedojde k jejich vážnějšímu poškození, a že jim nevadí ani když se auto smýká po střeše, a že když je okno otevřené, tak bezpečnostní pásy udrží posádku na svých místech. Přesto Hyundai přichází jako první automobilka na světě s řešením, kdy posádku chrání střešní airbag.

Jak ukazuje video, airbag střešního okna se aktivuje už když se auto začíná převracet. Nafoukne se přes celé střešní okno a zabrání aby pasažéři mohli z auta vypadnout. Hyundai si kvůli němu nechal udělat jedenáct patentů a ve vybraných modelech Hyundai a Kia by se měl objevit již od příštího modelového roku.

DOPORUČUJEME: Škoda Kodiaq, která vám může zachránit život

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události