Povinné ručení

Auto bez povinného ručení? Budete platit až 90 Kč denně!

Auto bez povinného ručení? Budete platit až 90 Kč denně!
Zdroj: TV Nova

Od ledna začnou pojišťovny opět vymáhat sankce na auto bez platného povinného ručení. Může to být 30, ale i 90 Kč za každý den.

Novela zákona o povinném ručení začala platit od 1. ledna a obnovuje platit povinnost hradit příspěvky za každé vozidlo vedené v registru, s výjimkou aut zapsaných jako vyřazená, vyvezená do zahraničí, zaniklá, nebo ukradená. Jinými slovy, za každé auto co má značky, tak musíte platit povinné ručení. Když ne, zaplatíte ho dodatečně, vyměří vám ho Česká kancelář pojistitelů. „Pro osobní auta s objemem motoru do jednoho litru je to 30 Kč za den, u aut s vyšším objemem mohou být sankce až trojnásobné,“ říká Jakub Vintrlík, mluvčí ministerstva financí.

DOPORUČUJEME: Nezaplacené povinné ručení vás přijde draho

Něco podobného už v ČR platilo před rokem 2015, spousta řidičů však dostávala upomínky na auta, která už dávno prodala. Podle Jana Matouška, ředitele České kanceláře pojistitelů, za to mohly takzvané polopřevody. „Dnes už je jasné, čí auto je, takže nic podobného by se už stávat nemělo,“ říká Matoušek. „Dalším vstřícním krokem je fakt, že v případě nehody, kterou zaviní řidič auta bez povinného ručení, už po řidiči nebude vymáhána celá škoda, ale jen jedna její třetina, maximálně však 300 tisíc korun. Stávalo se totiž, že zaplacení škody byl pro viníky celoživotní problém.“ Ale pozor, toto neplatí, když řidič způsobí nehodu úmyslně, nebo pod vlivem drog či alkoholu. 


DOPORUČUJEME: Srážka se zvěří. Kdo zplatí škodu?

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události