Lyže

Vozíte lyže jen tak pohozené v autě? Riskujete víc než pokutu!

Vozíte lyže jen tak pohozené v autě? Riskujete víc než pokutu!
Zdroj: Thule

Uskladnění věcí v autě cestou na hory neberte na lehkou váhu. Může jít i o váš život.

Lidé většinou nechávají přípravu na dovolenou na poslední chvíli a je jedno, jestli se chystají v létě k moři nebo v zimě na hory. Do auta pak své vybavení jen tak naházejí a s bezpečným uložením nákladu si hlavu moc nelámou, hlavně, aby se už mohlo vyrazit na cestu. „Jen tak odložit lyže nebo lyžařské boty v autě například na zadní sedadla je ale velice nebezpečné,“ varuje Pavel Foltýn z Auto ESA. „Stačí prudce zabrzdit a nezajistěné věci se vydají na cestu interiérem vozu. Cestující tak mohou vážně zranit.“ Vedle zranění pak například tvrdé a těžké boty nebo lyže s ostrými hranami mohou poškodit části interiéru, čalounění sedadel nebo drahé vybavení, třeba displej navigace či klimatizace.


DOPORUČUJEME: Jdete autem na lyže do zahraničí? Na tohle si dejte pozor!

Za nezabezpečený náklad dokonce hrozí i pokuta, a to jak u nás, tak zejména v Rakousku a Německu. Pojišťovny by dokonce mohly také krátit pojistné plnění, pokud by došlo ke zranění cestujících právě nezajištěným nákladem. Uložit těžké lyžařské boty za přední sedačky do prostoru pro nohy nemusí být dostatečné, i menší náraz je může vymrštit. „Na přepravování několika párů lyží a snowboardu je nejlepší střešní box,“ doporučuje Pavel Foltýn. Střešní box a potřebný nosič není nutné kupovat, ale lze ho například zapůjčit v mnoha půjčovnách zimní výbavy. Stačí sdělit typ a model vozu a vybavení, které chcete převážet.


DOPORUČUJEME: Co všechno se vejde do auta? Stačí skládat pečlivě!

Některá auta jsou vybavena speciálním průvlakem na lyže mezi zadními sedadly, který umožňuje bezpečné a pohodlné umístění lyží. Nevýhodou ale může být to, že se tím omezí prostor pro cestující nebo použitelnost a přístup k dalšímu vybavení vozu, například k držákům na nápoje, nabíjecím zásuvkám a podobně. Každopádně uložení nákladu rozhodně nesmí posádka podceňovat. Těžké věci patří dolů do zavazadlového prostoru a nejlepší je použít i pružné upevňovací popruhy. Teprve na ně je vhodné umístit měkké a lehké věci, například oblečení. Vždy je ale důležité náklad oddělit od prostoru pro cestující, ať už krycí roletkou nebo mřížkou. Jde právě především o bezpečnost při případné nehodě.


DOPORUČUJEME: Základní chyby při balení na dovolenou. Neděláte je taky?

V neposlední řadě by měla posádka myslet také na to, jak v autě sedí. Dlouhá cesta je sice únavná, ale dávat například nohy na palubní desku, nebo si výrazně položit opěradlo sedačky, je také velký hazard. „V takovém případě nikdy nemohou zádržné systémy vozidla fungovat na sto procent,“ varuje Pavel Foltýn z Auto ESA. Například pokud by se aktivoval airbag v momentě, kdy má spolujezdec nohy na palubní desce, mohlo by to i v malé rychlosti skončit velice vážným zraněním s trvalými následky.


DOPORUČUJEME: Měla nohy na palubní desce, airbag jí zlámal ruku a nohu

DOPORUČUJEME:
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události