Parkování

Podrobný návod, jak v Praze parkovat bez pokut

Podrobný návod, jak v Praze parkovat bez pokut
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Praha zahájila přechod na nový systém zpoplatňování stání v parkovacích zónách a znamená to jediné - více pokut. Jak tedy v hlavním městě správně parkovat?

Přestože Magistrát Prahy ještě nezveřejnil o kolik víc peněz vybral na pokutách a parkování po zavedení nového systému, tak řidiči o tom už ví svoje. A jednoznačný nárůst pokut eviduje i společnost LeasePlan, která proto vydala podrobný návod, jak v hlavním městě parkovat bez pokut. Podle ní má většina řidičů problém hlavně s tím, že z ulic mizí běžné parkovací automaty, kdy vám po zaplacení potřebné částky vyjel lístek s vyznačeným časem, do kterého jste si zaplatili, a tento lístek jste nechali viditelně ležet na palubní desce pro případnou kontrolu ze strany policie.

DOPORUČUJEME: Chcete ušetřit peníze za parkování? Pak potřebujete toto auto! VIDEO

Nové parkovací automaty
Je to s nimi trochu složitější. Nejdříve musíte zadat registrační značku vozidla, teprve potom zaplatíte. Stvrzenku o zaplacení si můžete ponechat. Kontrolu už totiž neprovádí policie, ale soukromá firma pomocí monitorovacích vozidel, která projíždějí pražskými ulicemi a skenují registrační značky aut stojících na placených zónách. Ty se on-line porovnávají s údaji v systému. Pokud se zjistí, že řidič nezaplatil, okamžitě odchází podnět správnímu orgánu.
Nový systém už platí v pažských obvodech 1,2, 5, 6 a 8, od 1. února je doplní Praha 3 a Praha 7. S novým systémem se počítá i pro zóny, které se na území hlavního města teprve chystají, například v Praze 4 nebo v Praze 9. Zároveň se v celé Praze sjednocuje značení parkovacích zón. Jsou tři: modrá pro rezidenty, oranžová pro návštěvníky a fialová pro smíšené parkování. V zásadě každá zóna umožňuje parkování i lidem, kteří v dané lokalitě nejsou ani rezidenty (obyvatelé), ani abonenty (podnikatelé, pracovníci místních firem).

DOPORUČUJEME: Nově můžete parkovat i na modré, ale pozor na tyto dodatkové značky!

Jak zaplatit
Nový systém umožňuje hned několik způsobů zaplacení. Parkovací automat přijímá jak hotovost (české koruny, ale i eura), tak platební karty Visa a MasterCard. Úplnou novinkou je možnost využití Virtuálních parkovacích hodin, což je mobilní aplikace, ke které se můžete přihlásit na stránkách parkujvklidu.cz nebo mpla.cz. K platbě, kterou lze uskutečnit kartami Visa či MasterCard, ale i „palivovou“ kartou CCS, je třeba zadat následující:

- číslo úseku, které je uvedeno na dopravní značce
- registrační značku auta
- dobu stání
- číslo platební karty a další údaje potřebné k provedení platby
 

Parkoviště P+R
Návštěvníci Prahy mohou při svých cestách využít i parkovišť P+R (z anglického „park and ride“, tedy „zaparkuj a jeď“). Ta jsou umístěna v okrajových částech města v těsné blízkosti veřejné dopravy. V současnosti jsou parkoviště P+R umístěna u metra v lokalitách Skalka, Zličín, Nové Butovice, Opatov, Chodov, Ládví, Letňany, Rajská zahrada, Černý Most I a II, Nádraží Holešovice a Depo Hostivař. Další dvě parkoviště P+R, Radotín a Běchovice, jsou navázána na vlakové spoje. 


DOPORUČUJEME: Jak podélně zaparkovat? Snadno a rychle vás to naučí náš videonávod

Chytrá aplikace
Dobrou pomoc nabízí například aplikace Parkování v Praze, která je dostupná pro Android i iOS a je ke stažení zdarma. Všechna parkovací stání jsou barevně vyznačena na mapovém podkladu Prahy. Po kliknutí na určitou zónu se zobrazí informace o tarifu včetně časového intervalu a hodinové sazby. Aplikace si pamatuje polohu zaparkovaného auta a nabízí navigaci přímo v programu, nebo pomocí map od Applu a Googlu. Navigaci lze použít i při vyhledávání parkovacích automatů nebo veřejných parkovišť. V detailu parkoviště je vidět počet volných parkovacích míst, případně si můžete rovnou rezervovat parkovací stání.


DOPORUČUJEME: Podívejte se na drsný souboj o parkovací místo...

Modrá zóna: Parkování pro rezidenty
Modrá zóna, která je na pražských komunikacích vyznačena modrým pruhem (svislé i vodorovné značení), je určena pro tzv. rezidentní parkování. Bez omezení mohou na modré zóně parkovat pouze lidé s platným parkovacím oprávněním. To může provozovatel či uživatel vozidla získat na základě trvalého pobytu, vlastnictví nemovitosti anebo vlastnictví provozovny v dané oblasti. Ostatní motoristé mohou na modré zóně parkovat časově omezeně, a to jen po platbě přes webovou aplikaci Virtuální parkovací hodiny.
 

Fialová zóna: Smíšené parkování
Fialová zóna, která je vyznačena fialovým pruhem na svislém dopravním značení a doplněna bílým vodorovným značením, je určena pro tzv. smíšené parkování. Bez omezení mohou na fialové zóně parkovat pouze lidé s platným parkovacím oprávněním. Také zde platí, že toto povolení lze získat na základě trvalého pobytu, vlastnictví nemovitosti anebo vlastnictví provozovny v dané oblasti. Ostatní motoristé mohou na fialové zóně parkovat maximálně 24 hodin, a to jen po platbě v parkovacím automatu nebo přes webovou aplikaci Virtuální parkovací hodiny.
 

Oranžová zóna: Parkování pro návštěvníky
Oranžová zóna, která je vyznačena oranžovým pruhem na svislém dopravním značení a doplněna bílým vodorovným značením, je určena pro tzv. krátkodobé parkování. Všichni motoristé mohou na oranžové zóně parkovat maximálně 3 hodiny, a to jen po platbě v parkovacím automatu nebo přes webovou aplikaci Virtuální parkovací hodiny.
 

DOPORUČUJEME: Video - největší idiot za volantem odhalen

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Parkování

Důležité Události