Koenigsegg

První auto, které může jet rychlostí až 480 km/h!

První auto, které může jet rychlostí až 480 km/h!
Zdroj: isifa.com

Švédská automobilka Koenigegg má s modelem Agera RS rychlostní rekord 444,6 km/h. Tím by to ale končit nemuselo… Údajně by mohl o atakovat i 300 mp/h, tedy 482,8 km/h!

Tohle auto je trnem v oku pro Bugatti. Agera RS sebrala novému Chironu jeho rekordy, a ani jí to nedalo moc práce. A teď u Koenigseggu tvrdí, že by nebyl problém pokořit i rychlost 300 mil za hodinu, tedy víc jak 480 km/h. Stačilo by prý jen prodloužit převody. Jak už jsme ale jednou psali, největší překážkou jsou pro podobná auta pneumatiky. Jen málokterá guma totiž vydrží rychlosti vyšší jak 330 km/h.


DOPORUČUJEME: Mohl by jet 450 km/h, je tady ale jedno omezení... Pneumatiky!

Agera atakovala všechna rekordy na špičkových pneumatikách Michelin Pilot Sport Cup 2, které ale výrobce speciálně upravil pro vysokorychlostní provoz. Jsou to tedy pneumatiky s homologací, na kterých se dá jezdit běžně. Michelin ale zároveň upozornil, že tyto pneumatiky nemají pro takhle vysokou rychlost homologaci. „Ne že by tak vysokou rychlost nesnesly, ostatně provedli jsme celou řadu interních testů, než jsme je Koengseggu dodali, ale nemají na to oficiální schválení,“ uvedl k tomu Eric Schmedding, produktový manažer Michelinu. „Jde hlavně o to, že pneumatika nevydrží takto vysokou rychlost delší dobu, jde o její extrémní zahřívání. Když se auto rychle rozjede na 400 km/h, ale pak by na 480 km/h zrychlovalo třeba dalších pět minut, mohl by to být problém,“ připustil Schmedding. Ostatně Koenigsegg i při atakování rychlosti 444 km/h dostal od Michelinu pokyny, jak s pneumatikami správně zacházet a na co si dát pozor.

DOPORUČUJEME: Nové nejrychlejší auto na světě jede 444,6 km/h. VIDEO

Samotná automobilka by s rychlostí 300 mp/h neměla problém. „Stačilo by změnit zpřevodování a posunout otáčky,“ řekl k tomu Christian Koenigsegg. „Ale zatím jsme to nijak zvlášť neřešili, nebyl důvod.“ Čeká se tedy jen na to, až se jim někdo pokusí vzít rekord?
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události