Doporučujeme

7 tipů, jak s jedním autem najet milion kilometrů

7 tipů, jak s jedním autem najet milion kilometrů
Zdroj: Volvo

Statistiky ukazují, že většina řidičů mění auto po nějakých pěti letech. Přesto jsou mezi námi tací, kteří jsou svému autu věrní. Klidně i celý život.

Kolik kilometrů ujedete za rok? Běžný český řidič dá 10 až 20 tisíc kilometrů, když někdo najede 50 tisíc, tak už je to hodně. Většina z nás pak po nějaké době auto mění, někdo kupuje jen nová auta, jiní si zase vybírají z ojetin. Irv Gordon je ale asi nejznámější věrný řidič na světě. Se svým Volvem P1800S najel víc jak 5,5 milionu kilometrů a v autě má pořád původní motor. Od roku 2009 je Gordon i se svým autem zapsán v Guinessově knize rekordů.

Neuvěřitelné? Ano, pro někoho ano, Gordon však tvrdí, že má svoje auto rád, a že nemá důvod ho měnit, když mu tak dobře slouží. Volvo P1800 S koupil jako nové v roce 1966 a protože to měl do práce 100 kilometrů, tak se jeho roční nájezd pohyboval okolo 100 tisíc kilometrů. Tvrdí, že se stačí o auto dobře starat. Tady je sedm základních pravidel, která stačí dodržovat, a dost možná se příštím rekordmanem můžete stát třeba vy... 

1. Pravidelně měňte veškeré náplně a filtry
Každý rok nebo 15 tisíc kilometrů vyměňte v autě motorový olej včetně filtru. Nezapomínejte měnit olej v převodovce, jednou za dva roky vymeňte i brzdovou a chladící kapalinu. Používejte přitom jen jednu značku oleje a nešetřete na něm.

2. Tankujte jen kvalitní palivo
Spousta lidí tankuje tam kde je nejlevněji, ale Gordon vám řekne, že on do svého Volva celý život tankuje jen kvalitní benzín a čas od času mu dopřeje nějaké speciální aditivum. Ani vy na palivu nešetřete. V ideálním případě tankujte vysokooktanový benzín - nejsou v něm biosložky.


DOPORUČUJEME: Víte jak v zimě správně zahřát auto? 5 základních rad

3. Používejte originální náhradní díly
Přestože se nabízí možnost nakupovat díly z druhovýroby, Gordon by vám to rozmlouval. Nakupuje jen originální díly a celou dobu jezdí do autorizovaného servisu.

4. Každý týden otevřte kapotu
Stačí letmý pohled, abyste viděli, že něco není v pořádku. Zkontrolujte kapaliny, podívejte se, jestli je všechno na svém místě, jestli se něco neuvolnilo.


DOPORUČUJEME: Mytí auta v zimě - zapomeňte na kartáče, chce to hodně vody!

5. Problémy řešte hned
Nějaký divný zvuk? Změna v chování auta? Nečekejte na nic a problém nechte odstranit. I malý problém se může rychle změnit ve velký a auta se rády řetězí, protože všechno souvisí se vším. Takzvané fušérské opravy jsou z dlouhodobého hlediska k ničemu.

6. Udělejte si z automechanika svého přítele
Přestože se v ideálním případě budete potkávat jen jednou za rok, je to pro vás, respektive vaše auto, náramně důležitý člověk. Vysvětlete mu, že máte svoje auto rádi a chcete si ho nechat. Přivezte auto do servisu vždy čisté a voňavé, k takovým se mechanici vždy chovají lépe.

7. Auto pravidelně umývejte
Říká se, že když myjete auto ručně, že se do něj zamilujete. A něco na tom asi bude. Auto udržujte čisté uvnitř i zvenčí, dělá to dobře jemu i vám. Používejte kvalitní kosmetiku a když už to děláte, dělejte to pořádně. Dvakrát ročně auto navoskujte, je to ta nejlepší ochrana karoserie před korozí a drobnými oděrkami z provozu.

DOPORUČUJEME: Když v autě bydlí kuna. Co všechno zníčí a jak se máte bránit?

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události