3D tiskárna

Bugatti bude tisknout brzdy na 3D tiskárně

Bugatti bude tisknout brzdy na 3D tiskárně
Zdroj: Bugatti

Ne, to není vtip. Bugatti opravdu začíná tisknout brzdové třmeny na 3D tiskárně. Jsou z titanu a používá se k tomu armádní technologie a silný laser.

Bugatti Chiron má s osobním autem stejně společného jako s vojenskou stíhačkou. Jeho přeplňovaný osmilitrový motor má výkon 1100 koní a auto s ním zrychlí z nuly na 300 km/h za 13,6 sekund. Takové monstrum potřebujete zastavit a Bugatti právě teď tiskne brzdy na 3D tiskárně...  3D tisk je přitom nepochybně skvělý způsob jak pořídit formy, jednoduché náhradní díly a někde, že prý vytiskli i celý dům. Většinou se tiskne ze speciálních plastů, nově se experimentuje i s kovy. Automobil Bugatti vytiskla brzdové třmeny pro svůj supersport za 50 milionů korun z titanu!

 


DOPORUČUJEME: Baví vás auta? Podívejte se na naše videotesty!

Titan je perfektní materiál pro vysoce výkonné díly automobilů, protože je silný a lehký zároveň. Bugatti ho ve spolupráci s hamburgským laserovým centrem použilo pro výrobu nového brzdového třmenu, výroba jednoho kusu pak zabere 45 hodin. Jde totiž o to, že se k tisku používá jedný titanový prášek, který se musí přesně nanést a pak spojit při teplotě 700 stupňů Celsia. A těch vrstech je tam přesně 2 213... Na ohřev se používají čtyři lasery s výkonem 400 wattů, výsledný produkt se pak dalších jedenáct hodin dál obrábí a leští.


DOPORUČUJEME: První auto, které mže jet rychlostí až 480 km/h!

Titnový brzdový třmen vytištěný na 3D tiskárně váží jen 2,9 kg, je o dvě kila lehčí než standardně používaný třmen ze speciální slitiny. Vzhledem k tomu, že je 41 cm dlouhý, 21 cm široký a 13,6 cm vysoký, tak je vlastně lehký jako pírko. Zároveň je taky pevnější, protože titan zvládne tlak až 125 kg na jeden milimetr plochy. Bugatti s 3D tiskem titanových brzdičů teprve začíná, ale předpokládá se, že do dvou let je nabídne k prodeji. No a pak je jen otázkou času, kdy technologie výroby zlevní a budou i na jiných sportovních vozech.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu 3D tiskárna

Důležité Události