Doporučujeme

Pozor, ode dneška musíte mít na autě novou dálniční známku

Pozor, ode dneška musíte mít na autě novou dálniční známku

Pokuď jezdíte po českých dálnicích, tak musíte mít od 1. února vylepenou novou dálniční známku. Stojí stejně jako ta loňská, tedy 1500 Kč. A nezapomeňte sundat tu starou!

Platnost celoroční dálniční známky je defacto 14 měsíců, protože platí od 1. prosince předcházejícího roku až do 31.1. roku nadcházejícího, ale od zítřejšího dne musíte mít na čelním okně vylepenou známku novou. Poznáte ji na první pohled podle barvy - roční kulatá je žlutozlatá, měsíční čtvercová je fialová a desetidenní trojúhelníková modrá. Všechny jsou opět o něco lépe chráněny před paděláním.

DOPORUČUJEME: Policie nafasovala prvních 19 dálničních Superbů, zaplatili je běžní řidiči

„Osobní auta jedoucí po dálnici musí mít platnou dálniční známku, jinak hrozí řidiči pokuta ve výši 5000 Kč na místě a až 1000 tisíc Kč ve správním řízení,“ říká Tomáš Pánek, z jedné pražské autoškoly. „A pozor, platnost a správné vylepení dálniční známky může kontrolovat nejen Policie ČR, ale také hlídky Celní správy, jejichž auta můžete na dálnicích potkat jak v provozu, tak na třeba na čerpacích stanicích či odpočívadlech.“ A jak má být tedy známka vylepena?


DOPORUČUJEME: Jednoduchý trik, jak správně nalepit novou dálniční známku. Usnadní vám práci s jejím sundaváním!

Známku nalepte do pravého dolního roku čelního skla tak, aby vám co nejméně omezila výhled, ale zároveň byla dobře viditelná. Kontolní ústřižek si uchovejte, při případné kontrole ho bude chtít policie určitě předložit společně s dalšími doklady. „Nezapomeňte na oba díly dálniční známky vypsat údaj o registrační značce vozidla, pro které byl kupon zakoupen,“ varuje Pánek.


DOPORUČUJEME: Největší změny pro řidiče na rok 2018

Starou a nyní již neplatnou známku musíte z čelního okna odstranit. A protože je známka opatřena kvalitním lepidlem a je artrofovaná, tak to jde dost těžce. „Děláme to na počkání u nás v servisu,“ říká Martin Šípek BP Autosport v Bruntále. „Když to budete dělat v mrazu na ulici, asi se vám to úplně nepodaří, známku potrháte a na okně vám zůstanou její zbytky. Nejlépe to jde žiletkou, nebo je to na přímo přípravek. Zbytky lepidla pak dostanete dolů technickým benzínem. Buďte trpělivý a postupujte kousek po kousku.“ Jinak se ještě sluší doplnit, že dálniční známky jsou nepřenosné, a že když dojde k poškození čelního okna, tak si můžete po předložení kontrolního útržku a po zaplacení 70 Kč vyzvednout známku novou.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Doporučujeme

Důležité Události