Za volantem

Pozor, auto v protisměru! Co dělat, když už se vám tahle chyba stane

Přes čtyři kilometry v protisměru ujel nedávno 86letý senior po dálnici D4, než se mu podařilo sjet. Přečtěte si, jak správně reagovat, když už se do takové situace dostanete.

Desítky životů byly v ohrožení kvůli nebezpečné chybě 86letého šoféra, který vloni na podzim najel na D4 na Příbramsku v protisměru. Z kruhového objezdu to vzal místo do obce Dubenec rovnou do rychlostního pruhu ke středovým svodidlům a pak do protisměru na dálnici. Část jeho vražedné jízdy zachytila kamera v jednom z protijedoucích aut (viz video).

Než si stařík chybu uvědomil a dálnici opustil, ujel ve své Toyotě Yaris v protisměru čtyři kilometry! D4 opustil až na křižovatce Háje. „Jen souhrou šťastných náhod a včasných reakcí protijedoucích řidičů se nikomu nic nestalo,“ uvedla mluvčí příbramské policie Monika Schindlová.

Související obsah

Teď seniora čeká soud, příbramští kriminalisté ho obvinili z obecného ohrožení z nedbalosti, za což mu hrozí až pět let vězení.

Jak správně reagovat?

Chyba je to téměř nepochopitelná, přesto se stává... Jak se správně zachovat, když už se do protisměru dostanete nebo takové auto zahlédnete?

Jakmile si řidič chybu uvědomí, okamžitě by měl rozsvítit dálková i výstražná světla, aby na sebe upozornil přijíždějící řidiče. „Měl by zpomalit, a pokud to bude jen trochu možné, bezpečně přejet do odstavného pruhu nebo na krajnici po levé straně,“ doporučuje BESIP.

Ani pak ale rozhodně není vše vyřešeno. Stále hrozí, že auto někdo smete. Je potřeba správně umístit výstražný trojúhelník. A pozor, tentokrát ne za vozidlem, ale před ním!

Posádka by měla opustit auto, schovat se za svodidla a okamžitě se udat policii. To vše samozřejmě ve výstražných vestách.

Tohle nikdy nedělejte!

Řidič v protisměru by neměl reagovat hystericky. Rozhodně se nesmí pokoušet otáčet na dálnici a ani jet v protisměru k nejbližšímu sjezdu, což udělal zmíněný senior.

Související obsah

Za couvání, otáčení nebo jízdu v protisměru na dálnici hrozí 7 bodů do bodového systému, pokuta 5 -10 tisíc korun i zákaz řízení na 6 měsíců až rok. Ale hlavně jsou v ohrožení životy...

Systém kamer a čidel na dálnicích dokáže na některých místech auto v protisměru sám detekovat a vyhlásit poplach. Varování by se pak mělo okamžitě objevit na informačních tabulích nad dálnicí, v některých aplikacích a navigacích a dozví se o ní rovnou i policie. Zpráva o nebezpečí se kromě toho k řidičům dostává prostřednictvím mimořádných hlášení některých médií.

Co dělat, když vidím auto v protisměru?

Přesto policie žádá řidiče, kteří auto v protisměru zpozorují, aby okamžitě kontaktovali linku 158.

Nemusí jít jen o zmateného seniora, o víkendu se na dálnici D1 u Olomouce vydal zfetovaný a opilý pilot, který v protisměru ujel dokonce 16 km než ho zastavila policie. Takoví "machři" si svoji chybu jen tak neuvědomí.

„Dbejte zvýšené opatrnosti, snižte rychlost a sledujte situaci před sebou. Jakékoliv nečekané manévrování mezi jízdními pruhy či dokonce zastavení u krajnice může situaci jen zkomplikovat,“ doporučuje policie. A to i v případě, jakmile se informaci o možném nebezpečí objeví na tabulích a není vůbec jasné, ve které části dálnice se zmatený či omámený šofér pohybuje.

BESIP varuje, že do protisměru se auto může poměrně snadno dostat i ve městě, když například vjede špatně do jednosměrky. Třeba když jsou značky zakryté křovím nebo stojícím náklaďákem. Někdo se může špatně zorientovat i při odbočování na silnici, která má víc pruhů a jednotlivé směry jsou navíc oddělené zeleným pásem.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události