Bezpečnost

Francouzi přitvrzují. Telefonovat se nesmí ani v autě, které stojí

Francouzi přitvrzují. Telefonovat se nesmí ani v autě, které stojí
Zdroj: Thinkstockphotos

Jestliže se chystáte vyrazit do Francie, myslete na to, že za volantem se tam nesmíte svého telefonu ani dotknout! A to ani když si na to zastavíte mimo parkoviště.

Další bič na řidiče upletly francouzské úřady. Odvolací soud potvrdil verdikt, podle kterého může být řidič potrestán za telefonování v autě bez handsfree. To by bylo v pořádku, není to rozhodně nic výjimečného. Ale pozor! Ve Francii se nesmí telefonovat ani v autě, které stojí u kraje silnice.

Odvolání totiž podal řidič, který vloni dostal pokutu za to, že kvůli urgentnímu telefonátu nejdříve zastavil u krajnice, vypnul motor a zapnul výstražná světla. Soud ale jeho námitky smetl ze stolu.

Související obsah

Z auta, které stojí na kraji veřejné komunikace, není možné ani posílat sms. Zastavit a vzít do ruky telefon je povoleno jen na vyhrazených parkovištích a soukromých příjezdových cestách. Pokud sami zastavíte kdekoliv jinde, hrozí vám pokuta až 135 eur (zhruba 3450 Kč). Ať už máte nastartováno, nebo ne.

Platí jediná výjimka v případě zastavení kvůli nehodě nebo poruše. Pak můžete i zavolat pomoc.

Francouzské silnice nepaří k těm nejbezpečnějším a místní řidiči nejsou zrovna ztělesněním klidu a disciplíny. To chtějí úřady změnit a proto proti porušování předpisů tvrdě zasahují. Navíc přidávají předpisy nové.

Související obsah

Od léta chtějí snížit rychlost na okresních silnicích mimo obec z 90 na 80 km/h. Od roku 2016 zakázaly vjezd autům vyrobeným před rokem 1997. A vloni dokonce Francie vyhlásila, že do roku 2040 zakáže všechna auta na benzin a naftu.

Nejen země galského kohouta má svá specifika. Na co si dát pozor, pokud se chystáte autem do zahraničí na jarní prázdniny, se podívejte v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události