Platy

První český kamioňák vysoudil německý plat. Dopravci se bojí

První český kamioňák vysoudil německý plat. Dopravci se bojí
Zdroj: Profimedia

Přes 260 tisíc korun vysoudil český řidič kamionu. Pracoval sice pro českou firmu a dostával český plat, jenže jezdil pro ni v Německu. A za to mu podle soudu náleží německá mzda, alespoň ta minimální.

Od roku 2015 platí v Německu zákon o minimální mzdě, která musí být od loňského ledna alespoň 8,84 eura na hodinu, v přepočtu okolo 230 korun. Za 160 hodin měsíčně, tak musí každý dostat zhruba 37 tisíc korun.

Platí to i pro české řidiče, kteří v Německu jezdí pro firmy z ČR. A jejich platy kontrolují dokonce němečtí policisté. Každému, kdo jezdí za méně, než stanovuje německá minimální mzda, hrozí pokuta ve výši několika tisíc korun.

Související obsah

První český řidič teď vyhrál soud a jeho český zaměstnavatel mu musí doplatit německou mzdu. Jiří Gabrhel totiž pracoval v české přepravní firmě, která ho poslala jezdit do Německa pro Německou poštu. Už v roce 2015 ho zkontrolovali němečtí policisté. A zjistili, že bere český plat.

Němci pak českému řidiči pomohli. „Dali mi leták, kde bylo, na koho se mohou obrátit řidiči, když mají menší mzdy. Všichni vědí, že čeští šoféři na minimální německou mzdu nikdy nedosáhnou,“ cituje Gabrhela server iDnes.cz.

Související obsah

Řidič se obrátil na německé odbory a začal se soudit. Po dvou letech vyhrál. Soud nařídil, aby za práci odvedenou v Německu dostal alespoň německou minimální mzdu. Za necelých 10 měsíců to dělá 267 tisíc korun.

Doplatek jde za německou poštou, která vystupovala jako zákazníka a přepravu v Německu si objednávala.

Čeští dopravci se teď obávají další vlny žalob. Vyplácení vyšších mezd by neutáhly. „Rozhodnutí o doplacení minimální mzdy je zatím ojedinělá věc, u které vidíme zatím spoustu nejasností. Snažíme se zjistit k tomuto případu v Německu podrobnosti. Určitě bychom neuvítali, kdyby se řidiči začali hromadně takto soudit, protože v tu chvíli je tu právní nejistota,“ říká generální tajemník sdružení autodopravců Česmad Bohemia Vojtěch Hromíř.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události