Citroën

Rodinný univerzál: Citroën po deseti letech nabídne nové Berlingo

Rodinný univerzál: Citroën po deseti letech nabídne nové Berlingo
Zdroj: Citroën

Rodinu jsme nevynalezli, ale vynalezli jsme auto, které se k ní hodí, tvrdí reklamní slogan Citroënu. V tomto duchu vyjíždí s třetí generací svého klíčového modelu Berlingo.

Více pohodlí a místa i v zadní řadě, lepší výbava a tolik moderní vzhled malého SUV. Citroën vyjíždí s novou generací Berlinga. A mělo by to být zase o něco víc rodinné auto, které si zachová variabilitu osobní dodávky.

Nové Berlingo si rozhodně udrží neobvyklý tvar. Citroën po vzoru jiných modelů obložil dveře plasty, rozdělil přední světlomety, zvýšil a zkrátil kapotu a celkově přidal robustnější tvary. SUV to ale není, automobilka o Berlingu mluví jako o ideálním autě pro aktivní rodiny. Zařazuje ho do vlastního segmentu „ludospace“, který sama před téměř 22 lety vytvořila.

„Model se stal takovým příkladem, že v některých zemích svůj segment přímo definuje, podobně jako ve svém odvětví například Lux. Jako nejdůležitější zástupce svého segmentu se v průběhu času dokázal modernizovat a tím se odlišit a zůstat referencí z hlediska univerzálnosti a praktičnosti,“ popisuje Citroën v tiskové zprávě.

I nové Berlingo bude mít praktické prvky - tři samostatná zadní sedadla, široké boční posuvné dveře s elektrickým ovládáním oken nebo otvírací okno víka zavazadlového prostoru. Zároveň chce nabídnout výraznější styl, větší komfort a dynamické jízdní vlastnosti.

Dosluhující druhá generace Berlinga se představila už před deseti lety, ale pořád se slušně prodává. Vloni bylo Berlingo v 17 zemích nejprodávanějším modelem značky a celosvětově jde po C3 o nejprodávanější vůz Citroënu. Celkově se ho od jeho vzniku vyrobilo více než 3,3 milionů kusů v osobní i užitkové verzi.

Související obsah

Berlingo rozhodně nemá přijít o modularitu a objem. Zavazadlový prostor se nafoukl o 100 litrů, sklopením sedadel se dá podlaha zcela zarovnat. Výrobce inzeruje celkem 186 litrů úložných přihrádek po celém autě.

K dispozici budou dokonce dvě verze. Základní M měří na délku 4,4 m a je o 2 cm delší proti současné generaci. Nabídku doplní ještě XL varianta, která bude dlouhá dokonce 4,75 m. Vzhledem k tomu, že přední sedadlo spolujezdce lze také sklopit do podlahy, je možné dosáhnout zcela rovné podlahy s užitečnou délkou až 270 cm u verze M a 305 cm u verze XL.

Obě varianty mohou být sedmimístné, základní objem zavazadelníku je 775 litrů, u verze XL dokonce 1050 litrů.

Citroën vybavil Berlingo 19 technologiemi podpůrných prvků – dostane třeba adaptivní tempomat, parkovací kameru, přednárazový asistenční systém, hlídání jízdních pruhů a mrtvých úhlů, čtení značek, systém promítání informací na čelní sklo nebo automatické přepínání dálkových světel.

Související obsah

Vpředu použitá nová platforma EMP2 má umožnit lepší manévrovatelnost. Berlingo je opatřeno zážehovými motory nejnovější generace 1.2 PureTech s výkonem 110 koní (81 kW) nebo 130 koní (96 kW) s a osmistupňovou automatickou převodovku EAT8.

Nový motor 1.5 BlueHDi bude tím nej v nabídce vznětových jednotek s výkonem 130 koní (96 kW) a možností osmistupňového automatu. Doplní ho 1.6 BlueHDi s výkonem 75 (55 kW) nebo 100 koní (74 kW).

Ve světové premiéře se představí na ženevském autosalonu a na trh dorazí ve druhé polovině roku 2018. Některé motorizace ale budou dostupné později.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Citroën

Důležité Události