Ústavní soud

Ústavní soud se pustil do lovců nehod. Jste nemravní, vzkázal jim

Ústavní soud zakročil proti takzvaným lovcům nehod. Ti se snaží zneužívat systém povinného ručení a nechávají si vyplácet náhrady škody místo obětí nehod. Podle dnešního verdiktu je to v rozporu s dobrými mravy.

Povinné ručení rok od roku stoupá a jednou z příčin jsou firmy, které na systému parazitují. Ta stejná škoda totiž nemusí být zaplacena stejnou částkou. Pro snadné vysvětlení jsme si vypůjčili jedno nabourané auto a zkušeného mechanika.

"Ta nejdražší varianta z originálních dílů by vycházela na třicet pět tisíc," říká automechanik Dušan Lengál. Takovou částku by nejspíš napočítal autorizovaný servis. Jenže majitel nabouraného vozu má ještě druhou možnost - auto opravit z levných dílů, které nejsou tak kvalitní.

"Kdybych použil nejlevnější díly z Polska, tak se dostanu na dvacet tisíc," vypočítává Lengál. Rozdíl patnáct tisíc korun jen na materiálu a přesně o tyto peníze lovci nehod hrají.

Vypátrají majitele nabouraného vozu, nabídnou vyřízení všech formalit a levně opraví auto. Jenže pak se soudí s pojišťovnami a požadují proplatit maximální částku.


Související obsah

Ústavní soud už několikrát řekl, že poškozený majitel vozu má právo dostat plné odškodnění v maximální výši. Jenže tentokrát se postavil na stranu pojišťoven.

"Jestliže je nějaké jednání nemorální, parazitující, tak nemůže požívat ochranu zákona," má jasno ústavní soudce Jaromír Jirsa.

Firmy, které se snaží parazitovat na systému povinného ručení, tak mají po dnešním verdiktu smůlu. Pojišťovny už se nemusejí bát jejich žalob, protože ústavní soud jasně řekl, že na peníze nemají nárok.

pez, Josef Svoboda, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ústavní soud

Důležité Události