Rychlost

Český miliardář se ve svém Bugatti řítil po dálnici přes 400 km/h!

Doma ho má už přes 10 let a jeho rychlost ho fascinuje. Až tak, že český podnikatel se svým Bugatti Veyron překonal rychlostní rekord na dálnici za běžného provozu. Na třetí pokus...

Byznysman, miliardář, zakladatele developerské skupiny Passerinvest Group Radim Passer byl prvním majitelem Bugatti Veyron v Česku.

Passerův klenot se může chlubit pořadovým číslem 98, v roce 2007 za něj podnikatel zaplatil 37 milionů korun.

Tenhle supersport ho uchvátil. A jak by také ne, vždyť umí z nuly na sto za 2,4 sekundy. Ano, během let ho překonal mladší sourozenec Chiron i další supersporty, ale Veyron má pořád osmilitrový 16válec se silou 1001 koní a chlubí se maximální rychlostí 408 km/h!

Související obsah

A právě k ní se snažil český podnikatel léta přiblížit. „První zkušenost s řízením v rychlosti nad 400 kilometrů v hodině jsem měl v továrním voze na testovací trati Volkswagenu v Německu. Byl to ohromující zážitek a já ho chtěl prožít znovu. Tentokrát ve svém vlastním Veyronu,“ popisuje Passer svou fascinaci rychlostí ve videu, které jeho pokus o rekord zachycuje. Video je možné přehrát jen přes webový prohlížeč:

Passer dal dohromady tým lidí, kteří s ním pokus o pokoření rekordu připravovali, spolupracoval i s techniky automobilky Bugatti, kteří auto ladili. Museli počítat s dodržením bezpečnosti za provozu i s tím, že plná palba rychle spotřebuje palivo a zabrat dostanou i speciální pneumatiky. „Lidé z Bugatti nám ve všech případech perfektně připravili vůz v jejich servisu v Molsheimu ve Francii, odkud nám vždy auto doručili na místo určení,“ řekl Passer pro web Forbes.cz.

První pokus už v roce 2011 znemožnily nízké teploty, které nedovolily plný výkon, podruhé zase stály v cestě technické problémy. „Po druhé konzultaci s Bugatti jsme odhalili chybu. Museli jsme vyměnit převodovku,“ vysvětluje Passer.

A tak klapnul až třetí pokus na německé dálnici A2, v úseku, kde samozřejmě neplatí žádné rychlostní limity. Tachometr sice nejdřív ukázal “jen“ 394 km/h, ale GPS pak potvrdila překonání 400kilometrové rychlosti. Světový rekord za běžného provozu tak český podnikatel stanovil na 402.5 km/h.

Související obsah

Nejrychlejším sériově vyráběným autem světa je aktuálně Koenigsegg Agera RS. Tovární jezdec Niklas Lilja s ním vloni dokázal atakovat 437,8 km/h a hned poté dokonce 457,5 km/h. Průměr je 444,6 km/h, což je taky hodnota rekordu. Ale pozor, ten platí pro jiné podmínky – sice byl dosažen také na dálnici v americké Nevadě, ale ta byla pro tento účel zcela uzavřená.

Podívejte se na rekordní Bugatti Veyron. Snímky jsou z roku 2013, kdy se s ním Radim Passer pochlubil veřejnosti:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události