Dálnice

Papírové dálniční známky zmizí. Ty elektronické budou nejspíš dražší

Papírové dálniční známky zmizí. Ty elektronické budou nejspíš dražší
Zdroj: TN.cz / Profimedia

Ministerstvo dopravy připravilo novelu zákona, která místo papírových dálničních známek zavádí elektronické. Řidiči tak budou moci poplatek platit online.

Že bychom se konečně zbavili každoročního vylepování seškrabování dálničních známek? Poslední papírovou dálniční známku by si majitelé aut do 3,5 tuny měli na sklo nalepit v roce 2020. Dálniční poplatek bude spojený se státní poznávací značkou a uhradit ho půjde elektronicky, na čerpacích stanicích a taky na poště, informuje o tom Regionální Deník.

Ministerští úředníci tohle plánují už hodně dlouho. V roce 2013 si Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) nechal zpracovat studii, ze které vyšlo, že elektronické vybírání dálničních poplatků je levnější než vydávání a prodej kuponů. Zavádět se mělo v roce 2016. Jenže v roce 2016 ministerstvo dopravy přišlo jen s tím, že má plán! A že se elektronických „známek“ dočkáme zřejmě v roce 2019.

Související obsah

Podle nových informací už je hotová novela, která teď jde do připomínkového řízení, pak do vlády a pak do parlamentu. Nový termín zavádění elektronického systému je 2020, který má být posledním, kdy budou platit papírové kupony.

Deník upozorňuje, že stát chce současně změnou legislativy umožnit, aby se mohlo platit za použití dálnic až dva tisíce korun ročně. Teď stojí roční známka pro auto do 3,5 tuny 1500 korun, což je i maximum dané zákonem.

Systém by měl fungovat tak, že mýto půjde uhradit elektronicky na webu nebo přes aplikaci, ale pořád i na čerpacích stanicích nebo poštách. Žádný papírový kupon už nebude třeba. Úhrada bude vázaná na poznávací značky, podle kterých kamerový systém zkontroluje, kdo má zaplaceno a kdo ne. Podle SPZ to budou moci kontrolovat i policisté nebo celníci. Podobně to funguje třeba na Slovensku.

Související obsah

Nový systém by umožnil zaplatit známku kdykoliv, ne na kalendářní rok, ale na 365 dní. Další možností by byla na 30 nebo 10 dní.

Ministerstvo si slibuje, že na poplatcích vybere o 220 milionů korun ročně, protože systém umožní důkladnější kontrolu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události