Investice

Detaily megaprojektu u Sokolova: BMW investuje přes 6 miliard

Detaily megaprojektu u Sokolova: BMW investuje přes 6 miliard
Zdroj: BMW

Vývojové centrum a testovací okruh automobilky BMW, které mají vyrůst u Sokolova, si vyžádají 250 milionů eur, tedy asi 6,35 miliardy korun. Jde o největší investici BMW ve střední a východní Evropě. Vyplývá to z prohlášení automobilky a vlády, které kabinet odsouhlasil ve středu.

Více než 100 kilometrů zkušebních drah, všemožná technická zařízení, zkušební systémy na odolnost proti korozi, laboratoř klimatických zkoušek nebo postřikových závlahových systémů. To vše má být součástí megaprojektu automobilky BMW na Sokolovsku.

Polygon by měl vyrůst do roku 2022 v prostoru bývalé výsypky blízko Vintířova na Sokolovsku. Síť komunikací má měřit přes 100 kilometrů. Celková rozloha bude přibližně 525 hektarů v katastrech obcí Lomnice, Dolní Nivy a Vintířov. Zatím je ale na místě jen louka.

Podle premiéra v demisi Andreje Babiše je stěžejním bodem strategické spolupráce to, aby byla vytvořena nová pracovní místa. „Je důležité, pokud my přijmeme

nějaké závazky, aby i ten investor se zavázal k nějaký investici a k jasnému počtu lidí, které zaměstná,“ řekl Babiš.V centru BMW Group Future Mobility Development se mají testovat hlavně vozy pro autonomní řízení, ale i alternativní koncepce řízení a digitální technologie.

Strategickou investici oznámili zástupci vedení BMW, české vlády a Karlovarského kraje už v prosinci. Teď to vláda posvětila. Mluví se o pracovních místech pro čtyři stovky lidí. Společné prohlášení nezmiňuje žádnou investiční pobídku od státu.

Součástí prohlášení vlády a BMW je záměr získat stavební povolení ve čtvrtém čtvrtletí roku 2019 a zajistit zahájení provozu nejpozději ve čtvrtém čtvrtletí 2022.

BMW potřebuje dokončit výkup pozemků od současných vlastníků do 31. prosince příštího roku, aby mohly být zahájeny práce.

Související obsah

Lokalita pro projekt se využívala jako výsypka při těžbě hnědého uhlí a po ukončení těžby začala Sokolovská uhelná s rekultivací. Karlovarský kraj už slíbil, že vývojové centrum napojí na stávající silniční síť a vybuduje zázemí. Podle odhadů to bude stát 40 milionů korun.

Testovací centrum u Sokolova nemá být jediný svého druhu v Česku. Polygon pro autonomní auta chce mít do roku 2022 také investiční skupina Accolade u Stříbra v Plzeňském kraji.

Česká republika je v automobilovém průmyslu světovou velmocí. Několik automobilek tady vyrábí desítky typů osobních a nákladních aut nebo traktorů.

Podle Sdružení automobilového průmyslu je Česká republika v množství vyrobených automobilů na jednoho obyvatele na druhém místě na světě - lépe si vede jen sousední Slovensko.

Ve výrobě autobusů na jednu osobu nám dokonce patří světové prvenství. Automobilový průmysl u nás zaměstnává asi 400 tisíc lidí.

TV Nova / TN.cz,
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události